Aktinidia ostrolistna 'Weiki'
Actinidia arguta 'Weiki'


Data modyfikacji: 3 marca 2015


  Opis. Odmiana 'Weiki' występuje jako egzemplarz męskim i egzemplarz żeński. Odmiana męska dobrze zapyla rośliny żeńske wszystkich odmian aktinidii ostrolistnej. Jest to silnie rosnące pnącze o wijących się pędach. Osiąga wysokość 8-10 m, roczny przyrost 2-3 m. Liście ładne, ciemnozielone, lekko błyszczące, z czerwonymi ogonkami. Kwiaty białe, pojawiają się w czerwcu.

Uprawa. Odmiana wytrzymuje mrozy do około -30 stopni.  Stanowisko powinno być ciepłe, osłonięte, gleba umiarkowanie wilgotna, żyzna. W sezonie wegetacyjnym intensywnie podlewać. Gleba wokół rośliny powinna być ściółkowana korą. Nadaje się do sadzenia przy różnych podporach, altanach, pergolach i siatkach. Przydatna do stosowania w ogrodach przydomowych, na działkach i plantacjach produkcyjnych. Silne cięcie sprzyja kwitnieniu. W lipcu usuwać pędy nadmiernie zagęszczone. Wybrane najsilniejsze pędy boczne wyrastające z pędu głównego rozprowadzać na boki, a w sierpniu obcinać ich końce. W lutym można wykonać cięcie uzupełniające.

Dębiany. Roślina została kupiona w PUDIZie w Olsztynie 19 marca 2008. Jest to egzemplarz męski. Musiałem dokupić go do dwóch żeńskich, kupionych tydzień wcześniej w PUDIZie. Na stałe miejsce wysadziłem ją 19 lipca. Egzemplarz 'Weiki' żeński został kupiony 25 maja 2011 w Mera Flor w Bartoszycach. Roślina została posadzona w sadzie przy innych aktinidiach 29 maja 2011.