Aktinidia ostrolistna 'Jumbo'
Actinidia arguta 'Jumbo'


Data modyfikacji: 27 września 2016


  Pochodzenie. Odmiana pochodzi z Włoch.

Opis. Odmiana Jumbo jest rośliną żeńską. Owoce duże, słodkie i smaczne. Nadają się do jedzenia ze skórką. Owoce owalne, lekko wydłużone, zielonożółte, nagie, trwałe, 3-4 cm długości. Dojrzewają w październiku. Dobrym zapylaczem jest odmiana męska 'Weiki'. Roślina rozpoczyna owocowanie 3-4 lata po posadzeniu.

Uprawa. Wytrzymuje mrozy do -30 stopni. Wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych, gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej. Pędy wijące, osiągające wysokość 8-10 m. Roczny przyrost 2-3 m. Nadaje się do sadzenia przy różnych podporach, altanach, pergolach i siatkach. Może być prowadzona na drutach rozciągniętych między słupami. Nadaje się do sadzenia w ogródkach przydomowych, działkach, plantacjach produkcyjnych. Powinna być sadzona od strony wschodniej, południowej lub zachodniej budynku. W okresie wegetacji intensywnie podlewać. Gleba wokół rośliny powinna być wyściółkowana. Silne cięcie sprzyja owocowaniu. W lipcu usuwać pędy nadmiernie zagęszczone. Wybrane najsilniejsze pędy boczne wyrastające z pędu głównego rozprowadzać na boki, a w sierpniu obcinać ich końce. W lutym można wykonać cięcie uzupełniające.

Dębiany. Roślina została kupiona w Mera Flor w Bartoszycach 2 lipca 2008. Na stałe miejsce została wysadzona 19 lipca 2008. Rośnie w rzędzie aktinidii ostrolistnych w sadzie.