Aktinidia ostrolistna 'Geneva'
Actinidia arguta 'Geneva'


Data modyfikacji: 26 lutego 2015


  Pochodzenie. Odmiana uzyskana w Ameryce.

Opis. Jest to odmiana żeńska, wczesna i bardzo plenna. Owoce smaczne, słodkie, o miodowym posmaku i lekkim aromacie. Nadają się do jedzenia ze skórką. Owoce średniej wielkości, nagie, długości 3 cm, zielone, a gdy są dobrze oświetlone, to z czerwonym rumieńcem. Dojrzewają we wrześniu i październiku. Po dojrzeniu szybko miękną. Roślina rozpoczyna owocowanie 3-4 lata po posadzeniu.

Uprawa. Wytrzymuje mrozy do -30 stopni. Wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych, gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej. Pędy wijące, osiągające wysokość 8-10 m. Roczny przyrost 2-3 m. Nadaje się do sadzenia przy różnych podporach, altanach, pergolach i siatkach. Może być prowadzona na drutach rozciągniętych między słupami. Nadaje się do sadzenia w ogródkach przydomowych, działkach, plantacjach produkcyjnych. Powinna być sadzona od strony wschodniej, południowej lub zachodniej budynku. W okresie wegetacji intensywnie podlewać. Gleba wokół rośliny powinna być wyściółkowana. Silne cięcie sprzyja owocowaniu. W lipcu usuwać pędy nadmiernie zagęszczone. Wybrane najsilniejsze pędy boczne wyrastające z pędu głównego rozprowadzać na boki, a w sierpniu obcinać ich końce. W lutym można wykonać cięcie uzupełniające.

Dębiany. Roślina została kupiona w PUDIZie w Olsztynie 11 marca 2008 wraz z trzema innymi okazami aktinidii. Na stałe miejsce wysadzona została 19 lipca 2008. Dwie kolejne rośliny zostały kupione 21 października 2014 na stoisku ogrodniczym Praktikera w Olsztynie.