Abeliofylum koreańskie, biała forsycja
Abeliophyllum distichum Nakai


Data modyfikacji: 3 kwietnia 2017

 
Występowanie. Gatunek monotypowy, endemit występujący w centralnej części Półwyspu Koreańskiego.

Opis. Rozłożysty krzew o sezonowych liściach. Osiąga wysokość 1-2 m. Liście naprzeciwległe, 6-10 cm długości, 3-4,5 cm szerokości barwy jasnozielonej. Kwiaty pojedyncze, czteropłatkowe, białe, średnicy do 1,5 cm, kształtem podobne do kwiatów forsycji, pachnące. Kwitnie wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści. Owocem jest okrągły skrzydlak, średnicy 2-3 cm.

Uprawa. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste, osłonięte. Roślina odporna na mróz. Młode rośliny jednak mogą przemarzać i należy je osłaniać na zimę. W czasie surowych zim przemarzają pąki kwiatowe i wtedy wiosną roślina nie zakwita. Roślina zadowala się przeciętną glebą ogrodową.

Dębiany. Sadzonka została zamówiona 13 lipca 2009 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy Leszek2401. Przysłana została 17 lipca 2009. Została posadzona na zboczu, w okolicach miejsca na ognisko, ale została tam zaduszona przez chwasty. Następna roślina została kupiona wysyłkowo ze szkółki roślin ozdobnych Zapach Zieleni w Kamieńcu Ząbkowickim. Przysłana została 18 marca 2014, a do gruntu wysadzona 22 marca 2014. Rośnie na zboczu koło trzech żywotników z Łankiejm, naprzeciw okna od łazienki.Kolejne trzy zdjęcia zostały zrobione 26 marca 2017 w ogrodzie botanicznym w Höxter, w Nadrenii Północnej-Westfalii.