Abelia (dwupłonka) mosańska
Abelia mosanensis Nakai

Data modyfikacji: 20 kwietnia 2015

 
Występowanie. Abelia mosańska pochodzi z Korei.

Opis. Rośnie w formie krzewu, o wysokości do 1,5 m i szerokości 1,5 m, o zwartym i gęstym pokroju. Gałęzie wyrastają ukośnie do góry, a następnie łukowato zwieszają się do ziemi, podobnie jak u spokrewnionej z nią kolkwicji chińskiej. Liście naprzeciwległe, długości 4-7 cm, zielone, szerokolancetowate, wierzchołki zaostrzone. Jesienią przebarwiają się na kolor różowawo-czerwony. Kwiaty piękne, pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Pełnia kwitnienia przypada na połowę czerwca. Kwiaty intensywnie pachnące, o zapachu zbliżonym do jaśminowców lub lilaków. W pąkach są różowe, otwarte wewnątrz białe. Pojedyncze kwiaty mają około 1 cm średnicy, osadzone są na końcach gałązek, po 10-18 w szczytowych, lekko zwisłych, kwiatostanach oraz po 3-7 w kątach dwóch, rzadko trzech ostatnich par liści.

Uprawa. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Krzewy posadzone w półcieniu rozwijają się wolniej, kwitną mniej obficie, a ich pokrój jest luźniejszy oraz mniej regularny. Gleba powinna być przynajmniej średniej jakości, świeża, może mieć lekko kwaśny odczyn. Nie toleruje stanowisk suchych i jałowych oraz zbyt wilgotnych. Jest całkowicie mrozoodporna. Ładny pokrój krzewu zachęca do sadzenia go pojedynczo lub w luźnych grupach. W Polsce abelia mosańska jest krzewem rzadko spotykanym, głównie występuje w kolekcjach dendrologicznych.

Dębiany. Roślina została zamówiona 16 sierpnia 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki). Paczka z rośliną dotarła do Dębian 22 sierpnia. Krzew został posadzony do gruntu w pobliżu mniejszego stawu 3 lipca 2009.