DOMOWE KLIMATY
Wszystko, co dotyczy domu


Data modyfikacji: 18 grudnia 2005

Dwór w Dębianach - piwnice

Piwnice są w tym domu chyba najbardziej interesującą częścią. Wyglądem przypominają piwnice w zamkach. Posiadają łukowe, ceglane sklepienia. Jedynie część leżąca pod korytarzem posiada strop drewniany. Piwnice są jasne, posiadają dość duże okienka leżące ponad poziomem gruntu. Obecnie niektóre z okienek są zamurowane.

Cześć wewnętrzna ścian piwnicznych zbudowana jest z cegły, natomiast na zewnątrz są granitowe głazy spojone słabą zaprawą wapienno-piaskową. W wielu miejscach cegły są zniszczone przez wilgoć i wodę, która kilka lat temu z pękniętej od mrozu rury zalała piwnice. Niektóre ściany pokryte są zieloną warstwą glonów.

Przed 1945 rokiem w piwnicy znajdowały sie pomieszczenia kuchenno-gospodarcze. Od południowej strony znajdowała się kuchnia z dużym kuchennym piecem, była doprowadzona bieżąca woda, kanalizacja, część ściany pokryta była glazurą. Od strony północnej w jednym z pomieszczeń był piec chlebowy i palenisko do wędzarni znajdującej się na strychu. W pólnocno-zachodnim narożniku znajduje się piwniczka na wino, a obok pomieszczenie do przetwarzania mięsa z poczwórnym hakiem umocowanym w stropie. Obok jest małe okienko, za którym znajduje się cementowa wanna.

Największe pomieszczenie piwniczne znajduje się pod salonem, w północno-wschodnim narożniku. Sklepienie tego pomieszczenia podparte jest dwoma filarami z cegły. Powierzchnia pomieszczenia wynosi ponad 50m2. Dawniej znajdowała się tam pralnia. Od strony południowej były mniejsze pomieszczenia mieszkalne. W każdym znajdował się piec. Na ścianach pozostały jeszcze resztki tynków ze śladami dawnych farb.

W piwnicy pozostały jeszcze resztki ceglanej posadzki. Korytarz i dawna kuchnia posiadają obecnie cementową posadzkę, zrobioną prawdopodobnie w latach 70-tych.


Fotografie z roku 2000

Największe pomieszczenie,
dawna pralnia

Piwniczka do przechowywania
butelek z winem

Piwniczka z cementową wanną,
prawdopodobnie na mięso


Piwnica z hakiem w stropie

Pomieszczenie dawnej kuchni

Widok wzdłuż północnej ściany


Schody wyjściowe na hol

Korytarz

Piwnica z rurą kanalizacyjną

 Jakiś czas później ...

 
Reperacja muru w piwnicy

Naprawiany piwniczny mur
 
...