Kafle z Inowłodza


Data modyfikacji: 31 sierpnia 2019

Kafle te wypatrzyłem na ogłoszeniach internetowych OLX. Miała być tylko XIX- wieczna korona, pochodząca z pieca znajdującego się w niewielkim pałacu w Lille we Francji. Jednak na miejscu okazało się, że tych kafli jest znacznie więcej. W rezultacie przywiozłem dwie korony, cztery ozdobne kafle centralne i kilka dodatkowych. Po koronę wybrałem się 15 sierpnia 2019 do Inowłodza. Do przejechania miałem prawie 400 km. Wybrałem się bardzo wcześnie, tak że do Inowłodza dojechałem około godz. 8 rano. Część kafli znajdowała się w komórce na węgiel, a reszta w piwnicy. Oczy mi się zaświeciły na widok pozostałych kafli, szczególnie kafli centralnych. Wszystkie kafle zostały pomalowane farbami emulsyjnymi. Niektóre kafle były popękane i reperowane, wiązane drutem i sklejane cementem. No i w drogę powrotną wyruszyłem ze wszystkimi kaflami, które tam były. Korzystając z okazji obejrzałem jeszcze romański kościół, znajdujący nię na krawędzi doliny Pilicy i zamek znajdujący się w dolinie, w pobliżu rzeki. Kościół jest zbudowany z kamienia i ma już niemal tysiąc lat. Z okolic kościoła jest piękny widok na dolinę Pilicy i Inowłódz. Zamek jest niestety zrujnowany, chociaż pozostałe mury są już zabezpieczone w formie trwałej ruiny, czyli nie ulegają dalszej destrukcji. Jest to jeden z zamków królewskich.

Korona, którą chciałbym wykorzystać do budowy kominka, w najszerszym miejscu ma szerokość 103,5 cm, a szerokość u podstawy 84,5 cm. Kafle posiadają pęknięcia, które należy posklejać.





Następna korona ma trochę nietypowy kształt. Narożniki są oddzielnymi elementami. Największa szerokość 104 cm, a szerokość montażowa, u podstawy 86 cm.


 
Jest to centralny, ozdobny kafel, chyba największy z tych, które mam. Jego wysokość wynosi 60 cm, a szerokość 43,5 cm.



 
Kafel ma wysokość 51 cm, a szerokość 34,5 cm. Jego urok można będzie docenić po usunięciu z niego farby i pomalowaniu na nowo.

 
Wysokość kafla wynosi 53 cm, a szerokość 33 cm. Motywy zdobnicze klasyczne.

 
Wysokość kafla wynosi 38 cm, a szerokość 25 cm. Naprawy wymaga róg kafla. Był przyklejany cementem, ale odpadł.


Kilka kafli było pokrytych glazurą. Motyw zdobniczy taki sam, jak przy pierwszej, nieglazurowanej koronie.


Kolejny kafel jest elementem zwieńczenia pieca. Zwykle takie kafle wykorzystywane były jako podstawa korony.


Kolejny kafel, a przy nim dwa małe fragmenty z twarzyczkami aniołków.