Drzwiczki piecowe


Data modyfikacji: 26 listopada 2023


 
Drzwiczki zostały znalezione i kupione w kwietniu 2020 roku poprzez ogłoszenia OLX. Pochodzą z Białegostoku, prawdopodobnie z żydowskiego domu. Do Dębian zostały przywiezione do Dębian dopiero latem 2022 roku. Mają szerokość 30 cm i wysokość 35 cm.


 
A tak wyglądają po przywiezieniu do Dębian. Na razie nie mam co do nich żdnych szczególnych planów. Pewnie tylko je nieco odnowię i na razie będą służyć jako eksponat muzealny. 
Drzwiczki zostały wypatrzone na tablicy ogłoszeń OLX w 2022 roku. Znajdowały się w Mysłowicach, na Śląsku. Na kupno zdecydowałem się w styczniu 2023. Są bardzo podobne do tych, które zainstalowałem w piecu kuchennym. Różnią się zdobnictwem. Te są prawdopodobnie młodsze, bardziej pasujące już do stylu modernistycznego. Przeznaczone są do pieca kuchennego w nowszej części domu.
 
Drzwiczki zostały kupione w Galinach 7 listopada 2023. Początkowo skojarzyły mi się z drzwiczkami wykorzystywanymi w żydowskich domach, ale przy bliższym przyjrzeniu się to skojarzenie okazało się nietrafione. Na odlewie można dostrzec okrągły piec, a przy piecu psa. W domach ortodoksyjnych Żydów nie było psów. Są to zwierzęta nieczyste, przez swoje zachowanie nieakceptowane w domu.