Zegar wiszący wysoki

Data modyfikacji: 29 stycznia 2024

Obudowę do tego zegara dostałem gratis 27 grudnia 2023 w Kopalni Skarbów w Grajwie koło Giżycka. Wiele miesięcy wcześniej zauważylem gdzieś w kącie resztki nie wiadomo czego, ale posiadającego jakieś ozdoby, które można jeszcze wykorzystać. Okazało się, że jest to obudowa od zegara, który odmierzał czas dawno temu w jakimś urzędzie w Giżycku. Obudowa zegara zrobiona została z desek sosnowych pokrytych fornirem dębowym. Ozdoby wykonane zostały z drewna orzechowego. Wskutek wilgoci fornir był już całkowicie zniszczony. Ogólnie, stan obudowy był zupełnie tragiczny. Elementy obudowy połączone były przy użyciu dość dużych, zupełnie przekorodowanych wkrętów do drewna. Fornir był przyklejony jakimś białym klejem. Jeden z pilastrów miał dość duży ubytek. Normalny, zdrowy człowiek by już to dawno wyrzucił na smietnik albo wrzucił do pieca. Niestety, ja zawsze widzę to co pozytywne i uznałem, że warto odnowić obudowę choćby tylko po to, aby ozdoby mogły zdobić. Ekonomicznie było to zupełnie nieuzasadnione, ale w końcu odnowiony zegar miał zostać wyposażeniem domu i czas zużyty na odnawianie tego zegara nie miał już większego znaczenia. Do odnowionej skrzynki trzeba jeszcze dokupić jakis mechanizm. Sądząc po zastosowanych wkrętach można uznać, że zegar nie jest szczególnie stary, może początek XX wieku.








Odnawianie skrzynki rozpocząłem od inwentaryzacji elementów obudowy i dopasowania, w którym miejscu te elementy powinny być. Zegar zrobiony został ze sklejanych desek sosnowych, pokrytych fornirem, zwanych płytami meblowymi. Z takich płyt były wycinane elementy zegara, a na to zaklejane inne elementy konstrukcyjne i ozdoby. Efekt jest taki, że spod wielu elementów nie dało się usunąć resztek forniru. Za pomocą papieru ściernego oczyściłem drewno ze starego kleju. Część elementów z drewna sosnowego była zupełnie zżarta przez robaki i trzeba było je usunąć. Nieco zmieniłem konstrukcję obudowy, a elementy łączyłem ze sobą na klej z wykorzystaniem drewnianych kołków, które wzmacniały całą konstrukcję. Nowe elementy zrobiłem z drewna dębowego.








 
Stan na 1 stycznia 2024. Część ozdób jest już oczyszczona i przyklejona, zrobiona jest dolna półka.




Mechanizm zegara do tej skrzynki znalazłem 26 stycznia 2023 również w Kopalni Skarbów w Grajwie. Dostałem go gratis do innych zakupów. Mechanizm jest dużo starszy od skrzynki. Trzeba będzie włożyć trochę pracy w renowację. Tarcza jest dość mocno uszkodzona.