Zegar stojący 1820

Data modyfikacji: 17 maja 2023

 
Skrzynka zegara została zarezerwowana 31 stycznia 2023 w Kopalni Skarbów w Grajwie. Do skrzynki ma być jeszcze dobrany odpowiedni do wieku skrzynki dawny mechanizm zegara. Skrzynka wewnątrz datowana jest na 1820 rok. Zegar planowany jest do wstawienia do pokoju na piętrze, w północno-wschodnim narożniku domu.














 
Podczas wizyty w Grajwie 15 maja 2023 trafiłem na różne świeżo przywiezione mechanizmy do zegarów stojących. Wybrałem taki, który mieści się w skrzynce i wiekiem jest zgodny z wiekiem skrzynki. Na medalionie jest napis "De Puydt tot Gyverinchove". Znaczenia całego napisu nie udało mi się odszyfrować. Wyraz "Gyverinchove" prawdopodobnie jest nazwą niewielkiej miejscowości na zachodzie Belgii. Podstawa tarczy wykonana jest z mosiądzu lub brązu, tarcza z cyny, a ozdoby odlane z żeliwa. Medalion też jest z cyny. Napisy są malowane czarną farbą w rowkach wykonanych w miękkiej cynie. Wskazówki zegara i czara gongu zrobine są z mosiądzu.





Korpus mechanizmu zrobiony jest z elementów żelaznych z wykorzystaniem połaczeń gwintowanych, a koła zębate są zrobione z mosiądzu. Mechanizm napędzany jest za pomocą łańcuszka i żelaznego obciążnika.









Obciążnik wahadła wykonany jest z blachy, prawdopodobnie mosiężnej lub mosiądzowanej. Z dugiej strony obciążnik wypełniony jest ołowiem i uzupełniony śrubą do regulacji długości wahadła.




Do napędu mechanizmu zegara i gongu jest jeden obciążnik, odlany z żelaza. Obciążenie jest rozkładane na obydwa mechanizmy za pomocą krążka. Łańcuszek wykonany jest z mosiądzu. Do łańcucha zamocowane jest też mosiężne kółko spełniające rolę blokady dla maksymalnie opuszczonego obciążnika, aby łańcuszek nie uciekł z mechanizmu.