Witryna z kościoła

Data modyfikacji: 16 sierpnia 2022


 
Mebel wypatrzyłem 11 sierpnia 2022 w Kopalni Skarbów w Grajwie. Jest bardzo oryginalny, nie pasujący do żadnego typowego stylu. Cena mebla nie była wygórowana, więc zarezerwowałem ten mebel. Pochodzi on z Belgii, prawdopodobnie z jakiegoś kościoła. Przeznaczony jest do wykorzystania w jadalni, głównie na szkło. Drzwiczki wykonane są z żelaznych płaskowników, a szyby wklejone za pomocą kitu. Płaskowniki łączone są na wycięcia i wpusty. Nie zauważyłem śladów spawania. Mebel sprawia wrażenie, jak by składał się z trzech różnych szafek, połączonych ze sobą. Środkowa szafka zdobieniami odbiega od dwóch pozostałych. Dolna szafka i górna część mebla konstrukcujnie nie są do siebie dopasowane, tak jak by pochodziły z zupełnie różnych mebli.
Mebel został przywieziony do Dębian 22 grudnia 2022. Składa się z dwóch części - małej, dolnej szafki i górnej, większej. Po wniesieniu do domu obie części stały oddzielnie i później chciałem postawić jedną na drugą. A jako że mebel jest zrobiny z drewna dębowego, to dość dużo waży. Znów musiałem znaleźć jakiś sposób, aby tego dokonać bez szkody na meblu i samym sobie. Początkowo próbowałem podkładać drewniane kloce, ale marnie mi to szło. W końcu przyniosłem niski stół, szafkę położyłem na plecach na stole, potem podniosłem szafkę do pionu i mogłem już przesunąć ją na dolną szafkę. 
Mebel wymaga włożenie nieco pracy. Przede wszystkim potrzebne jest połączenie górnej i dolnej części za pomocą kołków, aby nie przesuwały się względem siebie i były stabilne. Kolejna sprawa to zamki - trzeba powkręcać śruby mocujące zamki i dopasować klucze. Oprócz tego drzwiczki wymagają wklejenia jakiejś listwy chroniącej przed zapadaniem się drzwiczek do środka.

Mebel prawdopodobnie będę wykorzystywał w jadalni jako barek.