Lustro rzeźbione

Data modyfikacji: 22 stycznia 2023


 
Lustro zostało kupione 22 października 2022 w Galinach. Pochodzi z Reszla, w którym było od czasów przedwojennych. Możliwe, że lustro jest XIX-wieczne. Powłoka lustra jest już nieco zniszczona. Szkło jest bardzo grube - 8 mm. Rama pomalowana farbą w kolorze mahoniu. Na dole brak ozdób w narożnikach. Rama też u dołu rozklejona, trzeba uważać, aby tafla lustra nie wypadła. Na dodatek tafla swobodnie majtała się w ramie, nie była trwale przymocowana. Brak jednej tralki. 
Po przywiezieniu lustra do domu elementy ramy skleiłem i dodatkowo wzmocniłem drewnowkrętem.
Nowe tralki do lustra zamówiłem 11 stycznia 2023, a 6 dni później dostałem przesyłkę. Były toczone "z ręki". Widoczne są między nimi drobne różnice w wymiarach. Za oczyszczanie ramy z farby zabrałem się 21 stycznia 2023. Początkowo planowałem zrobić kisiel z NaOH i skrobi, ale znalazłem na półce żel do usuwania farb na bazie rozpuszczalników. Okazał się skuteczny. Rozmiękłą farbę wymywałem rozpuszczalnikiem Nitro. Część ozdób z korony zdemontowałem. Okazało się, że rama została zrobiona z drewna sosnowego, większość ozdobnych elementów z orzecha, a rzeźbiona aplikacja w koronie prawdopodobnie z lipy. Górna część ramy i boki pokryte są okleiną z orzecha. Było trochę ubytków w okleinie. Udało mi się znaleźć jakąś sklejkę ze starego, współczesnego mebla, która na wierzchu miała okleinę z mahoniu. Udało się dość łatwo rozdzielić warstwy i miałem czym pouzupełniać ubytki. Po zmyciu farby miałem jeszcze trochę zajęcia z usuwaniem resztek ze szczelin w rzeźbieniach. Kolejny dzień minął na doklejaniu różnych kawałków do ramy, bejcowaniu i malowaniu tralek

Renowację ramy lustra zakończyłem 29 stycznia 2023. Renowacji wymaga jeszcze tafla lustra. Ze względu na grubość szkła (8 mm) chcę tę taflę posrebrzyć na nowo. Ale to w późniejszym czasie.