Lignarium

Data modyfikacji: 26 lutego 2023

Po dawnych meblach pozostają czasem jakiś elementy, kawałki ozdób, drzwiczki. Można dostrzec w nich myśl dawnego rzemieślnika, rękę artysty. Przedmioty te same w sobie mają wartość, potrafią cieszyć oko, ale też mogą być ponownie wykorzystane do budowy nowego mebla czy renowacji starego. Miejsce, gdzie składowane są i prezentowane fragmenty dawnych kamiennych wyrobów, nazywa się lapidarium. Analogicznie, składowisko drewnianych fragmentów nazwałem "lignarium", od łacińskiej nazwy drewna "lignum".

 
Dębowa ozdoba o szerokości 20,2 cm i wysokości 31,5 cm. Oderwana została od jakiegoś mebla pokrytego fornirem, którego resztki zostały po drugiej stronie. Ozdoba została znaleziona 9 kwietnia 2021 w Kopalni Skarbów w Grajwie.

Jest to dębowa korona od jakiegoś mebla w stylu eklektycznym. Może był to kredens, może szafa. Ma szerokość 77 cm i wysokość 16 cm. Została znaleziona 13 marca 2021 w Kopalni Skarbów w Grajwie koło Giżycka. Może wykorzystam ją do ozdobienia karnisza.Dębowa korona od jakiegoś mebla o szerokości 89 cm i wysokości 23 cm. Została znaleziona 13 marca 2021 w Kopalni Skarbów w Grajwie koło Giżycka. Będzie pasować do jakiegoś mebla w stylu secesyjnym. Brak jej jeszcze pełnej swobody linii stylu secesyjnego, ale gryźć się nie będzie.Kolejne przedmioty, znalezione w Kopalni Skarbów 1 czerwca 2021 - dwie korony, prawdopodobnie od łóżek.Przy okazji renowacji kredensu myśliwskiego zostały dwa elementy, które pochodziły z innych, zniszczonych mebli.Wizyta w Galinach 17 października 2022 zakończyła się przywiezieniem do Dębian rzeźbionej, barokowej korony, prawdopodobnie od jakiegoś mebla. Korona jest z ubytkami, od spodu podbita sklejką. Zrobiona jest z lekkiego drewna - może topola, może lipa. Szerokość 129 cm, wysokość 36 cm. Prawdopodobnie zostanie wykorzystana jako ozdoba nad drzwi.


Korona została  kupiona 22 października 2022 w Galinach. Szerokość 120 cm, wysokość 31 cm.Kolejna wizyta w Galinach 29 października 2022 powiększyła w Dębianach zbiory szczątków starych mebli - uchylne, rzeźbione drzwiczki o szerokości 85 m i wysokości 39 cm oraz 4 korony. Po obu stronach drzwiczek pulchne anioły, a pośrodku herb z pszczołami. Możliwe, że to symbol jakiegoś pracowitego biskupa.


Korona eklektyczna, szerokość 79 cm, wysokość 20 cm. Brak prawego elementu.Korona, szerokość 85 cm, wysokość 26 cm.


Korona od szafy, szerokość 117 cm, wysokość 39 cm.Korona od szafy, szerokość 113 cm, wysokość 38 cm. 
Dwie ozdoby, prawdopodobnie barokowe, przywiezione 3 listopada 2022 z Galin. Również korona od jakiegoś mebla (zdjęcie niżej) została razem przywieziona.


Dwie korony przyjechały do Dębian 22 grudnia 2022 z Kopalni Skarbów w Grajwie. Mała korona jest w stylu secesyjnym, a druga - duża, posiada zdobienia klasyczne.


Kolejna, eklektyczna korona zrobiona z dębowego drewna przywieziona została do Dębian z Grajwa 3 lutego 2023. Korona ma szerokość 117 cm i wysokość 29,5 cm. Dodatkowo przywiozłem górkę w postaci balkonika od jakiegoś kredensu, zrobioną z drewna sosnowego, o szerokości 115 cm.Kolejna korona została przywieziona 25 lutego 2023 z Galin. Szerokość korony 156 cm. Przeznaczona jest do wykorzystania w karniszu do pokoju na piętrze.