Piwniczne korytarze

Data modyfikacji: 27 marca 2021

Elektryczny młot udarowy kupiony w Lidlu to jedno z bardziej przydatnych narzędzi w Dębianach. Dzięki niemu mogłem pootwierać zamurowane drzwi. Nowsza część dworu była podzielona na trzy mieszkania i została też podzielona piwnica. Dzięki młotowi udarowemu mam teraz przejście przez cały dom, zarówno przez piwnice jak i na parterze. Ogólna powierzchnia piwnic pod całym domem to niemal 500 m². Zamurowane drzwi pootwierałem na przełomie maja i czerwca 2019.


Przejście między piwnicami starszej i nowszej części dworu po wojnie zostały zamurowane. Gdy dokupiłem mieszkanie 1/2, mogłem usunąć tę ścianę i otworzyć przejście. Cementowa zaprawa spajająca cegły była bardzo twarda i sporo pracy kosztowało mnie pozbycie się niechcianej zawalidrogi.
Dawniej zamurowany też został otwór między dwiema piwniczkami w starszej części domu, kóre są pod kuchnią i pod łazienką. Otwór jest w miejscu, gdzie piętro wyżej stoi piec przechodzący przez ścianę. Wiele pomieszczeń piwnicznych było wyposażonych w piece. Znajdowały się tam pomieszczenia gospodarcze, między innymi kuchnia i pralnia.