Cegły

Data modyfikacji: 8 września 2023

Przedstawione tu cegły mają rozmiar większy, niż obecny standard 25 cm. Mają one długość około 30 cm. Jest to cegła zwana gotycką, pruską lub klasztorną. Wschodniopruskie budowle gotyckie zbudowane są z cegły o takim rozmiarze. Sprawdzenie rozmiaru cegły pozwala na proste odróżnienie budowli gotyckich od neogotyckich. Na przełomie XIX i XX wieku na terenie Prus Wschodnich zostało zbudowanych dość dużo kościołów i budynków publicznych w stylu neogotyckim. Są one zbudowane z cegły w standardowym rozmiarze, mającej długość 25 cm. Stare cegły kryją wiele ciekawostek. Uformowane cegły przed wypalaniem suszone były na świeżym powietrzu. Zdarzało się, że po miękkich jeszcze, schnących cegłach przeszły się domowe zwierzęta, najczęściej psy lub koty. Można trafić też na cegły z odciśniętymi kopytkami prosiaków czy ptactwa domowego. Niewielki zbiór takich cegieł znajduje się w Dębianach. Pochodzą one z rozbiórki różnych budynków na terenie Warmii i Mazur.








Cegła poniżej została znaleziona w Dębianach podczas przebudowy pieca kuchennego.



W Dębianach znalazłem trochę cegieł, które pochodzą z zamurowanych otworów drzwiowych. Cegły te były prawdopodobnie wypalane na miejscu, suszone na podkładzie ze słomy.





Sześciokątna cegła przywieziona z Galin 6 września 2023. Prawdopodobnie pochodzi jeszcze z czasów krzyżackich, z Pomorza.