Flash-6


Last modified: February 1, 2012

Układ do błyskowego naświetlania roztworów w przepływie

Układ przeznaczony jest do zastosowania w chemicznej analizie przepływowej. Błysk z lampy ksenonowej (takiej jak w lampach błyskowych do aparatów fotograficznych) niesie dość dużą ilość energii, w tym przypadku 5,5J, o dużej zawartości światła ultrafioletowego. Czas trwania błysku wynosi około milisekundy. Światło to powoduje powstawanie w roztworze wolnych rodników, wywołujących szereg reakcji chemicznych. Może to być wykorzystane w chemii analitycznej w analizie przepływowej z detekcją np. chemiluminescencyjną lub fotometryczną. Błysk może być wyzwalany programowo z wyjść sterowników zaworów elektromagnetycznych.


 

 
W dolnej części układu znajduje się aluminiowy korpus, w którym jest wykonany otwór o średnicy 10 mm. Umieszczona jest w nim spirala wykonana z teflonowego węża o średnicy zewnętrznej 1.5 mm. We wnętrzu spirali znajduje się ksenonowa lampa błyskowa. Taka konstrukcja powoduje, że znaczna część energii błysku pochłaniana jest przez roztwór.

W górnej części oświetlacza znajduje się układ elektroniczny zasilający lampę i wyzwalający błysk. Układ zasilany jest z zasilacza sieciowego dającego na wyjściu napięcie 12V, prąd 1,5A. Złącze zasilacza koncentryczne, 5,5/2,1 mm. Układ elektroniczny zamknięty jest w aluminiowym cylindrze chroniącym go przed wilgocią i chroniący użytkownika przed wysokim napięciem zasilającym lampę ksenonową (250V).

Wyzwalanie błysku następuje po podaniu impulsu 12V na gniazdo typu Chinch. Pobór prądu 12mA. Układ wyzwalania błysku odizolowany jest od pozostałych układów łączem optoelektronicznym (optotriak). Długość impulsu wyzwalającego nie powinna przekraczać 100ms. Czas pomiędzy błyskami powinien być nie krótszy niż 1,2s. Tyle czasu układ potrzebuje na naładowanie kondensatora, który rozładowuje się poprzez palnik ksenonowy.