Niemcy 2018
Notatki z podróży do Niemiec i Francji, 15-28 października 2018


Ostatnie zmiany: 22 października 2018

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny należy do Uniwersytetu w Regensburgu. Zajmuje powierzchnię 4,5 ha. Składa się z wyraźnie wydzielonych czterech części: szklarni, roślin użytkowych, kolekcji drzew i krzewów oraz części leśno-parkowej.

Ważną częścią ogrodu jest zespół szklarni, w którym jest duża kolekcja roślin ciepłolubnych, głównie z wilgotnego klimatu. Sukulentów jest niezbyt dużo. Ciekawostką jest kolekcja różnych gatunków pieprzu. Można zobaczyć też rośliny użytkowe z gorącego klimatu jak choćby owocującego kakaowca. Jest kolekcja storczyków, niestety o tej porze roku bez kwiatów. Można szukać tam inspiracji, jak zaaranżować swoje domowe zbiory roślin pokojowych, jakich używać materiałów, doniczek.

Druga część obejmuje głównie byliny i kolekcję roślin o właściwościach leczniczych. Podzielone są na wyraźne kolekcje tematyczne. W części tej też jest kolekcja, która zrobiła na mnie duże wrażenie - kolekcja rodzaju Sorbus i Rubus, czyli jarząbów oraz jeżyn i malin. Nie jest to jednak jakaś zbieranina z różnych stron świata, ale rośliny, które występują głównie na terenie Bawarii. Jest dużo bardzo rzadkich gatunków, w tym również endemitów.

Kolejna część to kolekcja roślin drzewiastych, uzupełniona zbiorowiskami bylin. Część ta ma charakter parkowy, z dużymi powierzchniami ładnie wykoszonej trawy. Jest tam przestronnie, dużo światła. Rośliny są ładnie wyeksponowane.

Czwarta część to mroczny park, może nawet las, gdzie dominują stare drzewa miejscowch gatunków.

Rośliny są dobrze pooznaczane, zadbane. Widać wszędzie solidną, niemiecką dbałość o jakość i szczegóły. Szklarnie mogą sprawiać wrażenie chaosu, ale wygąda to raczej na aranżację naturalnych warunków, gdzie rośliny dopasowane są do różnych typów środowiska. Widać też, że rośliny są rozmnażane, prowadzone są badania naukowe, że sens istnienia tych szklarni to nie tylko ekspozycja roślin dla zwiedzających.

Obiekty są czynne od godziny 7 rano. Wejście na teren ogrodu botanicznego jest bezpłatne. W ciągu dnia szklarnie są zamykane na czas przerwy dla pracowników. Części ogrodu są poogradzane i porozdzielane alejkami, z których korzystają piesi i rowerzyści. Można też przechodzić przez ogród, tylko trzeba wtedy otworzyć bramkę. W ciągu dnia bramki te nie są pozamykane na klucz. Jest sporo ławek, ale o tej porze roku są już poozabezpieczane folią przed zamoknięciem.