Wiśnia (wisienka) kosmata (wojłokowa, chińska)
Prunus tomentosa Thunb., Cerasus tomentosa (Thunb.)Wall.
Ang. Nanking cherry


Data modyfikacji: 16 maja 2016


 
Występowanie. Wisienka kosmata pochodzi z Azji, gdzie spotykana jest od części wschodniej, poprzez północą do zachodniej. Rośnie na zboczach górskich i w wąwozach, w Himalajach na wysokości 1700-2400 m.n.p.m. "Tomentosa" oznacza włochata.

Opis. Jest to krzew o liściach sezonowych, osiągający wysokość i szerokość 2 m. Kwitnie w marcu i kwietniu. Owoce dojrzewają w lipcu. Kwiaty obupłciowe, zapylane przez owady. Pąki kwiatowe zawiązują się w poprzednim sezonie.

Uprawa. Gatunek bardzo odporny na mróz, może rosnąć do strefy 2 USDA.Toleruje różnego rodzaju gleby. Lubi  gleby wapienne, jednak w zbyt zasadowych może występować chloroza liści. Gleba powinna być wilgotna, żyzna, dobrze zdrenowana. Może rosnąć w pełnym słońcu lub półcieniu, jednak owocowaniu sprzyja słoneczne stanowisko i upalne lato.

Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Przesyłka z nasionami dotarła 25 marca. Nasiona pochodzą z Chin. 1000 nasion waży 88 g. Zamówiłem również sadzonkę 26 lutego 2008 od sprzedawcy z Allegro stokrotka-a. Przesyłka z sadzonką dotarła 29 lutego 2008. Wiosną 2009 r. wisienka zakwitła. Pierwszy owoc pojawił się na krzaczku w 2010 r. Kolejna porcja nasion została wysiana do doniczki 18 października 2014 roku. Zimę doniczka spędziła w zimnej piwnicy i wiosną została wystawiona na zewnątrz











Odmiany. Wisienka kosmata uprawiana jest w Azji dla smacznych owoców. Wyhodowanych zostało kilka odmian:
  • 'Scarlet Gem' - duże szkarłatnoczerwone owoce, dobrej jakości. Nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory, do ciast. Żywotny krzew, osiągający wysokość około 2,5 m, bardzo plenny, zaczyna owocować w następnym roku po posadzeniu.
  • 'Pink Cloud' - małe, ciemnoczerwone owoce, słodsze niż u gatunku. Dobrze rozkrzewiająca się roślina, kwitnie wiosną na różowo.
  • 'Orient' - owoce ciemnoczerwone, około 12 mm średnicy, umiarkowanie twarda skórka, miąższ mięsisty, czerwony, soczysty, kwaskowaty i smaczny, nasiono małe. Owoc doskonałej jakości, dobry do deserów, galaretek i kisielów. Owoce dojrzewają w połowie lipca. Dobrze rozkrzewiające się, żywotne, plenne drzewko, owocuje w następnym roku po posadzeniu.
  • 'Drilea' - okrągły owoc do 15 mm średnicy, barwy szkarłatnej, miąższ czerwony, trwały, delikatny, słodki, przyjemny, dobrej jakości. Dobry do deserów, przetworów, galaretek, kisieli. Krzew wyprostowany, duży, gęsty, żywotny, szeroko rosnący, corocznie obfcie owocuje, dobrze znosi suszę.


 
Rozmnażanie. Nasiona wymagają 2-3 miesięcznej zimnej stratyfikacji. Najlepiej jest wysiać je do inspektu jak najszybciej po zbiorze. Należy wysiewać je do inspektu tak wcześnie na wiosnę, jak jest to możliwe. Nasiona mogą wschodzić nierówno i przelegiwać do 18 miesięcy. Siewki trzeba pikować do doniczek. Przenosić na pierwszą zimę do chłodnego pomieszczenia, a w następnym roku od wiosny do połowy  wysadzać na stałe miejsca.

Roślinę można rozmnażać przez półzdrewniałe sadzonki pobierane z rośliny w lipcu i sierpniu lub zielne, pobierane wiosną, gdy występuje silny wzrost.


Zastosowanie. Owoce jadalne na surowo lub w przetworach, soczyste, kwaskowate lub słodkie, około 12 mm średnicy, z dużą pestką w środku. Nie należy jeść nasion, jeżeli są zbyt gorzkie z uwagi na składniki toksyczne. Pączki są również jadalne. Liście i owoce są źródłem barwnika zielonego i ciemnoszarego. W miejscu uszkodzeń korzeni powstają odrosty. Rośliny tego rodzaju są podatne na opieńkę miodową.