Wierzba rokita
Salix rozmarinifolia L.


Data modyfikacji: 4 września 2015


 
Występowanie. Gatunek występuje głównie na terenach nizinnych. Rośnie w wilgotnych miejscach, torfowiskach, mokrych łąkach, rzadziej na piaskach i w widnych lasach sosnowych.

Opis. Łacińska nazwa mówi, że wierzba ma liście podobne do rozmarynu. I rzeczywiście, są niezbyt długie, kilka cm i wąskie. Na Mazurach nie udało mi się wcześniej zwrócić na nią uwagi. Z tego co się dowiedziałem, to występuje powszechnie na południu Polski nad brzegami rzek. Przy okazji szukania wiadomości o niej wpadło mi w ucho zdanie, że w rokitach nad rzeką nie tylko diabeł siedzi. Zapewnie nie chodziło wcale o wędkarzy. A co to mogło być, to niech każdy sam sobie pomyśli. Gałązki rokity wykorzystywane są do wyplatania koszyków. Kora ma ładną, czarwonobrązową barwę.

Dębiany. Krzew kupiony został w PUDIZie w Olsztynie 18 lipca 2007. Kupując ją wiedziałem tylko tyle, że jest to jakaś wierzba. Przetrząsając książki i internet doszedłem do wniosku, że jest to wierzba rokita. Drugi egzemplarz kupiony 20 kwietnia 2009 w PUDIZie w Olsztynie, został posadzony 25 kwietnia 2009 obok tego pierwszego. Wierzba ta okazała się u mnie mało mrozoodporna. Zaszkodziły jej bardzo silne mrozy zimą 2010/11, które nadeszły po długiej i głębokiej odwilży. Nowa roślina zamówiona została 1 kwietnia 2013 od sprzedawcy Allegro Ryszard-Majewski z Gniezna. Sadzonka została przysłana 4 kwietnia 2013. Do gruntu została posadzona 4 maja 2013. Rośnie przy rowku z wodą, na końcu ogródka, miedzy kasztanowcami.