Szczęślin późny, szczęślin trójdzielny
Clerodendron trichotonum


Data modyfikacji: 23 czerwca 2008

 
W piątek 26 października 2007 po drodze do Dębian zajechałem do szkółki JAN-SAD w Sętalu. Miałem chęć na cedr libański, który był tam w ofercie. Miałem okazję obejrzeć szkółkę. W rezultacie zamiast cedru wyjechałem stamtąd ze szczęścinem późnym, który rósł w tunelu foliowym. Krzew miał wielkie, zielone jeszcze liście. Była to młoda siewka, ale wysoka, chyba ze 120 cm wysokości. Krzew rósł w cieplarnianych warunkach i raczej nie powinien być zostawiony w ogrodzie na pastwę mroźnej zimy. Przetrzymywałem go w domu w pomieszczeniu, gdzie temperatura w czasie silnych mrozów może spaść nieco poniżej zera. Późne wiosenne przymrozki przetrwał bez problemu, ale kilkakrotnie miał przywiędłe liście z powodu suszy.

Szczęślin późny pochodzi z południowo-wschodniej Azji i Japonii. Osiąga tam wysokość kilku metrów. W Europie Środkowej nie dorasta jednak do takich rozmiarów. Niektóre źródła podają, że osiąga do 2 m wysokości i 2 m szerokości. Jest to roślina o ozdobnych, oryginalnych, biało-czerwonych, pachnących kwiatach. Pojedynczy kwiat osiąga 3 cm średnicy i kwiaty zebrane są w wiechy długości około 20 cm.

Gleba powinna być średnio wilgotna, obojętna lub zasadowa. Znosi też glebę suchą. Stanowisko powinno być słoneczne. Pokrój krzewu rozłożysty, znosi cięcie.





 
Roślina może być uprawiana w 7 strefie klimatycznej. W Polsce są dopiero próby wprowadzania tego gatunku. Kilkakrotne próby uprawy tego szczęślina w arboretum Rogowie nie powiodły się. Rośliny marzły do gruntu lub całkowicie, często jeszcze w szkółce. W 1993 roku posadzono dwa kilkuletnie okazy z chłodnej szklarni w Glinnej. Uszkodzenia wieloletnich pędów zdarzały się, ale pędy dobrze się regenerowały. Rośliny osiągnęły 4,5 m wysokości. Kwitły obficie w październiku, ale nie owocowały.

Niezabezpieczany na zimę szczęślin zachowuje się jak bylina. Przemarza do granicy śniegu, ale na wiosnę odrasta i jeszcze w tym roku kwitnie na nowych pędach. W takich warunkach osiąga jednak tylko około 1,5 m wysokości.

Nazwa szczęślin późny od razu skojarzyła mi się z domem starców. Skojarzenie jest tym bardziej trafne, że słowo kleros w rdzeniu nazwy w języku grekim oznacza przeznaczenie, los.