Symplokos wiechowata
Symplocos paniculata (Thunb.) Miq.
Ang. Asiatic sweetleaf, Saphir berry


Data modyfikacji: 9 lutego 2017

Synonimy. Prunus paniculata Thunb., Symplocos chinensis (Lour.) Druce., Symplocos crataegoides Buch.-Ham.

Występowanie. Krzew pochodzi ze wschodniej Azji, gdzie spotkać go można w Chinach, Japonii, Korei, Himalajach, Pakistanie, Birmie. Rośnie w lasach i zaroślach na wysokości 1000-2700 m.n.p.m.

Opis. Rośnie w formie krzewu, czasem niewielkiego drzewa. Osiąga 4 m wysokości. Przyjmuje kształt rozłożysty. Blaszka liścia pomarszczona, długości 4–7 cm, kształt owalny do odwrotnie jajowatego. Liście nie przebarwiają się jesienią. Kwiaty drobne, białe i pachnące. Zebrane są w gęste, małe, kilkucentymetrowej długości wiechy. Kwitnie obficie późną wiosną, w maju i czerwcu. Główną ozdobą symplokosu są liczne owoce o niespotykanej, lazurowoniebieskiej barwie. Mają kształt jagody, kuliste, o średnicy 3-8 mm. Do owocowania potrzebne są co najmniej dwie rośliny, ponieważ rośliny zapylają się krzyżowo. Owoce wiszą przez całą jesień, dopóki ptaki ich nie zjedzą. Owoce nadają się na przetwory.

Uprawa. Symplokos wiechowata powininna być sadzona w pełnym słońcu. Znosi też lekkie zacienienie. Gleba powinna być przepuszczalna, świeża i kwaśna. Krzew wystarczająco mrozoodporny, może rosnąć na terenie całego kraju.

Rozmnażanie. Krzew ten można rozmnażać z nasion lub przez sadzonkowanie. Nasiona najlepiej wysiać jesienią zaraz po zbiorze. Można też stratyfikować i wysiewać wczesną wiosną. Mogą przelegiwać rok i dłużej, zanim skiełkują. Sadzonki półzdrewniałe można pobierać w lipcu i sierpniu. Łatwo się ukorzeniają w ciągu 4 tygodni.

Dębiany. Nasiona z Kudyp zostały wysiane 17 września 2009. Pierwsze kiełkujące nasiona zobaczyłem 13 lutego 2011. Porcję nasion zamówiłem we Florpaku. Przysłane zostały 9 lutego 2011. Będą więc rośliny z dwóch różnych źródeł. Roślinka została kupiona 11 października 2014 w Arboretum SGGW w Rogowie. Miała wysokość 30 cm. Porcja nasion została zamówiona w Arboretum SGGW w Rogowie, która została przysłana 1 lutego 2017, 279 nasion o masie 7,3 g.