Świdośliwa sanguinea (krwista)
Amelanchier sanguinea (Pursh.) DC., Pyrus sanguinea Pursh., Amelanchier huronensis Wiegand


Data modyfikacji: 15 października 2009


 
Sadzonka została zamówiona 30 października 2008 poprzez aukcje Allegro od użytkownika Ciemiernik1 (szkółka Garden of Dreams), a przysłana 5 listopada. Zimę spędziła w doniczce w chłodnej, jasnej piwnicy, a na stałe miejsce została wysadzona 13 kwietnia 2009. Nazwa oznacza świdośliwę krwistą, ale w języku polskim taka nazwa jeszcze nie występuje. Angielska nazwa "Roundleaf serviceberry" oznacza świdośliwę okrągłolistną.

Naturalne miejsca występowania - wchodnia część Ameryki Północnej, od Maine do New Jersey, na zachód do Minnesoty i Iowa. Rośnie tam w widnych lasach, skalistych zboczach, brzegach rzek. Występuje na podłożu o odczynie obojętnym do lekko wapiennego. Rośnie w formie krzewu o wysokości do 3 m. Kwitnie w kwietniu. Kwiaty obupłciowe, zapylane przez pszczoły. Roślina samopylna. Owoce czerwone, do 11 mm średnicy, zebrane w małe grona, o słodkim aromacie. Jadalne na surowo i nadają się też na przetwory. Bogate są w żelazo i miedź.

Krzew odporny na mróz do strefy 4 USDA, czyli może rosnąć na terenie całego kraju. Toleruje różne rodzaje gleby - od piaszczystych po gliniaste, suche i wilgotne, od kwaśnych po wapienne. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Może być sadzona jako krzew ozdobny, do tego z jadalnymi owocami. Jak nie ludzie, to ptaki chętnie zajmą się owocami. Zwykle to one są szybsze, bo potrafią ogołocić krzew zanim owoce w pełni dojrzeją. Roślina tworzy odrosty i krzew zagęszcza się, powstają zarośla.



 
Nasiona najlepiej zbierać zanim w pełni dojrzeją i stwardnieje na nich skorupa, po czym niezwłocznie wysiać do doniczek i pozostawić na zimę na zewnątrz lub wysiać do zimnego inspektu. Suche nasiona można poddać jesienią ciepłej stratyfikacji przez 4 tygodnie, po czym wysiać i pozostawić na zewnątrz na zimę. Nasiona wschodzą na wiosnę. W innym przypadku, gdy są wysiane na wiosnę, wschodzą bardzo wolno, nawet po 18 miesiącach. Gdy siewki są wystarczająco duże, należy przepikować je do oddzielnych doniczek. Pierwszą zimę powinny spędzać na zewnątrz w osłoniętym od zimnych wiatrów miejscu. Gdy jest wystarczająca ilość nasion, to można wysiewać je bezpośrednio do zimnego inspektu i przez dwa lata przetrzymać tam siewki.

Świdośliwę można też rozmnażać poprzez oddzielanie odrostów korzeniowych. Należy robić to pod koniec zimy i wybierać pędy dwuletnie. Młodsze mogą nie być jeszcze dobrze ukorzenione.