Styrakowiec japoński
Pterostyrax hispidus Siebold & Zucc.
Ang. Fragrant Epaulettetree


Data modyfikacji: 11 lutego 2017

Występowanie. W naturze styrakowiec japoński występuje w górskich lasach Japoni i w środkowych Chinach.

Opis. Rośnie w formie drzewa o wysokości do 15 metrów. Uprawiany w Polsce rośnie jako wysoki krzew i osiąga 3 m wysokości. Posiada bardzo duże delikatne liście, długości do 25 cm. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Białe, silnie pachnące kwiaty z długimi pręcikami zebrane są w bardzo liczne, okazałe wiechy długości 15-30 cm.

Uprawa. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Wymaga żyznej, przewiewnej, kwaśnej gleby.

Rozmnażanie. Roślinę można rozmnażać z nasion. Nie jest konieczna stratyfikacja. Można rozmnażać też wegetatywnie z sadzonek zielnych, które pobiera się w czerwcu i lipcu.

Dębiany. Sadzonka zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 października 2007. Przesyłka z roślinami dotarła 5 października. Sadzonka była ładna, zdrowa. Roślina zostala posadzona do gruntu 7 sierpnia 2014. Rośnie na wschód od większego stawu, w pobliżu betonowej podstawy do słupa. Nasiona dostałem w prezencie w grudniu 2012 z Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Kolejna porcja nasion pochodzi z Arboretum SGGW w Rogowie. Zamówiona została 3 stycznia 2016, a przysłana 8 stycznia 2016, porcja 3,5 g, 300 nasion. Wysiane zostały do doniczki 17 stycznia 2016 po uprzednim moczeniu w wodzie przez dobę i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji.


Kolejne cztery zdjęcia zostały zrobione 6 lipca 2010 w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie.