Sosna limba syberyjska, sosna syberyjska
Pinus cembra L. var. sibirica Loud., Pinus sibirica Mayr


Data modyfikacji: 7 maja 2014


  Występowanie. Limba syberyjska występuje w północno-wschodniej europejskiej części Rosji, Syberii i północnej Mongolii.

Opis. W miejscach naturalengo występowania wyrasta na potężne drzewa o wysokości do 40 m. Na nizinach jest znacznie niższe, do 25 m. Drzewo osiąga wiek 500-800 lat. Jest wyższa niż limba europejska i szybciej rośnie. Rosnąca w gąszczu innych drzew wytwarza węższą koronę. Igły ma grubsze i krótsze, srebrzyście wybarwione. Szyszki są większe i bardziej wydłużone, a nasiona większe i z cieńszą łupiną. Limba syberyjska jest nazywana cedrem syberyjskim. Nasiona przypominają orzeszki i są jadalne. Sprzedawane są na rynkach pod nazwą orzeszków cedrowych. Masa tysiąca nasion wynosi 300 g.

Uprawa. Limba syberyjska rośnie wolno. Dzięki temu nadaje się do przydomowych ogródków. Dekoracyjne są drzewa młode, ale też i stare. Atrakcyjnie wyglądają sadzone nie tylko pojedynczo na trawnikach, ale też przy budynkach i w grupach z innymi drzewami iglastymi. Wymaga pełnego nasłonecznienia, najlepiej rośnie na żyznych, gliniastych glebach. Znosi trudne warunki miejskie.

Dębiany. Sadzonka zamówiona zostały poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 listopada 2007. Przesyłka z drzewkiem dotarła 9 listopada. Do gruntu, koło kurnika, drzewko zostało posadzone 9 lipca 2012. Miało wysokość około 80 cm.




Cztery kolejne zdjęcia zostały zrobione 25 sierpnia 2017 w ogrodzie botanicznym w Tbilisi w Gruzji.