Sosna Jeffreya
Pinus jeffrei Balf.


Data modyfikacji: 16 września 2015


  Występowanie. Sosna Jeffreya występuje w południowo-zachodniej części Ameryki Północnej. Preferuje obszary górskie, na których lato jest suche i ciepłe a zima chłodna. Rośnie na wysokości 1000–2000 m.n.p.m., a na południowych krańcach obszaru występowania nawet na wysokości 1800–3000 m.n.p.m.

Synonimy. Pinus deflexa Torrey, Pinus jeffreyi var. deflexa (Torrey) Lemmon, Pinus ponderosa var. jeffreyi (Balfour) Vasey, Pinus ponderosa ssp. jeffreyi (Balfour) Murray, Pinus jeffreyi var. baja-californica Silba.

Opis. Sosna Jeffreya jest dużym drzewem o wysokości do 45 m. Trafiają się też okazy osiągające 60 m. W uprawie w Europie dorasta do 30 m. Korona drzewa przyjmuje kształt stożka, jest słabo rozgałęziona. Kora łuskowata o zabarwieniu od czerwonobrązowego do niemal czarnego. Pędy w pierwszym roku pokryte są nalotem. Igły zebrane są w pęczki po 3, niebieskawozielone lub szarozielone, długości 10–18 cm, grube, sztywne i zaostrzone. Szyszki mają kształt jajowaty, są duże, osiągają nawet 35 cm długości (w Polsce do 20 cm), jasnobrązowe. Nasiona długości 10–12 mm z dużym skrzydełkiem (15–25 mm). Tarczki łusek z kolcem, skierowanym do wewnątrz.

Sosna Jeffreya jest blisko spokrewniona z sosną żółtą i jest do niej bardzo podobna. Można je rozróżnić po szyszkach. Sosna żółta posiada zakończenia łusek wygięte na zewnątrz, a sosna Jeffreya na wygięte do środka. Inny jest też zapach pnia drzewa. Sosna żółta ma zapach żywiczny, a sosna Jeffreya ma zapach wanilli.

Uprawa.  Ma niewielkie wymagania glebowe, jest odporna na suszę. W Europie Środkowej, w tym w Polsce często sadzona w parkach jako drzewo ozdobne.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 listopada 2007. Pochodzą ze szkółki w Przytoku. Przesyłka z drzewkiem dotarła 9 listopada 2007. W pierwszej połowie czerwca 2009 sosna została skradziona. Dwie następne zostały przysłane z tej samej szkółki 16 czerwca 2009. Kolejna roślina została zamówiona 19 marca 2015 w Szkółkce Drzew i Krzewów Ozdobnych Ciekaweiglaki w Królowym Moście. Przysłana została 26 marca 2015.