Różowiec biały (czteropłatkowy, złotlinowaty), okółkowiec czteropłatkowy
Rhodotypos scandens (Thunb.) Makino, R. tetrapetala, R. kerrioides


Data modyfikacji: 6 marca 2017


 
Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują się w Chinach i w Japonii.

Opis. Krzew o sezonowych liściach. Dorasta do wysokości 2-2,5 m. Liście ułożone naprzeciwlegle, co jest wyjątkiem wśród różowatych. Przypominają do złudzenia liście złotlina. Gałązki mają jednak inną barwę niż złotlin. Kwiaty białe, czteropłatkowe, nieliczne, osadzone na szczytach pędów bocznych, na krzewie są od maja do lipca. Owocami są początkowo czerwone, potem czarne, błyszczące pestkowce, zebrane po cztery.

Uprawa. Ma niewielkie wymagania glebowe, najlepiej rośnie jednak na glebach próchnicznych, lekkich, żyznych, o stałej wilgotności. Jest dość odporny na mróz. Lubi stanowiska półcieniste. Dobrze znosi cięcie. Nadaje się na żywopłoty i do nasadzeń grupowych. Może być sadzony pod koronami dużych drzew.

Rozmnażanie. Z nasion lub sadzonek zielnych. Często sam się rozsiewa.

Dębiany. Zakup w PUDIZie w Olsztynie 19 maja 2008. Na stałe miejsce roślina została posadzona 23 lipca 2008. Rosła jednak w dość trudnych warunkach w cienistym miejscu, ciężkiej, wilgotnej glebie. Do tego była dwa razy skoszona. Została przesadzona 24 sierpnia 2013 koło nowo zakupionej, drugiej sadzonki, która pochodzi  z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 22 sierpnia 2013. Do gruntu została posadzona dwa dni później. Obydwie rośliny rosną obok siebie od południowej strony nowszej części dworu. Po roku została już tylko jedna.