Porzeczka krwista
Ribes sanguineum Pursh
Ang.: Redflower Currant, Flowering Currant, Winter Currant


Data modyfikacji: 12 kwietnia 2013



Sadzonka zamówiona została 28 kwietnia 2008 ze szkółki Florlang poprzez aukcje internetowe Allegro (wiarogodny). Przysłana została 7 maja. Jakiś czas rosła w gruncie, ale zimę spędziła w chłodnej piwnicy. Na stałe miejsce na zboczu została wysadzona 4 kwietnia 2009. Następna, mała sadzonka została kupiona 5 kwietnia 2013 w Lidlu w Lidzbarku Warmińskim. Posadzona została do gruntu 11 maja 2013. Rośnie w jarzębowej alei, między jarząbami, obok odmiany 'King Edward VI'.

Ojczyzną porzeczki krwistej jest Ameryka Północna. Jest to dosyć silnie rosnący krzew osiągający 2 m wysokości. Pędy są wyprostowane sztywne. Pokrój jest szeroko kulistym lub wzniosły. Liście 3-5 klapowe, o tępych klapach. Kwiaty różowe lub krwistoczerwone, zebrane w zwisające grona, pojawiają się na początku maja, jednocześnie z rozwojem liści. Owoce ciemnogranatowe, posiadają silny jasny nalot woskowy. Ich miąższ jest niesmaczny, ale ptaki zjadają owoce późną jesienią i zimą. Krzewy wyglądają bardzo zdrowo do końca okresu wegetacyjnego i długo utrzymują liście na pędach.

Porzeczki ozdobne najlepiej rosną na glebach żyznych, ciepłych i przepuszczalnych. Wymagają stanowisk słonecznych, o wystawie południowej lub południowo-zachodniej. Są bardzo odporne na choroby grzybowe liści oraz najgroźniejszego szkodnika porzeczek - wielkopąkowca porzeczkowego. Krzewy po posadzeniu należy nisko przyciąć, nad drugim lub trzecim pąkiem od powierzchni gleby. Dzięki temu rozkrzewią się i wytworzą silne pędy szkieletowe. W następnym sezonie wegetacyjnym wytworzą się na nich pierwsze kwiaty.