Perełkowiec japoński, szupin japoński
Sophora japonica


Data modyfikacji: 28 stycznia 2018


 
Występowanie. Drzewo w naturze występuje w Chinach i Korei. Do Japonii zostało sprowadzone kilkaset lat temu z Chin i jest tam uprawiane.

Opis. Drzewo o sezonowych liściach Posiada szeroką, kulistą koronę. Dorasta u nas do 10-15 m wysokości. Liście o barwie ciemnozielonej są nieparzysto pierzaste, posiadają długość do 25 cm. Kwiaty mają żółtawobiałą barwę, o kształcie motylkowatym, pachnące, zebrane w szczytowe wiechy wysokości do 30 cm, miododajne. Perełkowiec kwitnie w końcu lipca i w sierpniu. Jest to bardzo nietypowy okres kwitnienia. Owocem są strąki o długości do 8 cm, mięsiste, z charakterystycznymi przewężeniami między nasionami, przypominającymi perły nawleczone na sznur. Perełkowiec japoński jest bardzo oryginalnym i efektownym drzewem, szczególnie w czasie obfitego kwitnienia.

Uprawa. Wymaga żyznych, głębokich i wapiennych gleb oraz ciepłych osłoniętych stanowisk. Jest wytrzymały na susze i trudne warunki miejskie.

Dębiany. Roślina pochodzi ze szkółki w Przytoku koło Zielonej Góry. Kupiona została 21 sierpnia 2007 poprzez aukcje internetowe Allegro. Druga sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 9 grudnia 2008. 







Drzewo to spotkałem 28 grudnia 2016 w Pekinie, na terenie buddyjskiej świątyni "Palace of Peace and Harmony". Było już bez liści, ale za to widoczne były kiście przyschniętych już strąków. Niestety, pod drzewami było tak wysprzątane, że nie udało się znaleźć żadnego strąka czy choćby nasionka.






Dwa kolejne zdjęcia zostały zrobione 30 listopada 2016 w Pekinie, w parku-zoo Pheasant Garden.



Trzy kolejne zdjęcia zostały zrobione 1 listopada 2017 w ogrodzie botanicznym w Pekinie.