Paulownia puszysta
Paulownia tomentosa (Thunb.) Steud.,  P. recurva Rehder., P. imperialis Siebold.&Zucc., Bignonia tomentosa Thunb.


Data modyfikacji: 31 grudnia 2017


 
Występowanie.  Naturalne stanowiska paulowni puszystej znajdują się w zachodnich Chinach, gdzie można spotkać ją na wysokościach 1300-2000 m.n.p.m.

Opis. Paulownia puszysta jest bardzo dekoracyjnym drzewem. Rośnie szybko tworząc szeroką, kulistą, dość nisko osadzoną koronę. Dorasta do 15 m wysokości, roczny przyrost 1-2 m. Liście bardzo duże, o długości nawet do pół metra, z sercowatą nasadą. Kwitnie w maju. Kwiaty mają barwę fioletowo-różową, pachnące, obupłciowe. Zebrane są w długie, 30-centymetrowe wiechy na szczytach pędów. Jesienią ozdobą drzewa są jajowate, pękate owocostany, pozostające dość długo na drzewie. Drzewo samopylne.

Uprawa. Paulownia wymaga stanowiska ciepłego i osłoniętego od wiatru. Nie toleruje stanowisk cienistych. Gleba powinna być żyzna, wilgotna i przepuszczalna. Paulownia jest mrozoodporna do około -20 stopni. Pąki kwiatowe zawiązują się jesienią i jeżeli temperatura zimą spadnie poniżej -15ºC, wtedy przemarzają i drzewo nie kwitnie na wiosnę. Młode rośliny są wrażliwe na mróz. Należy je osłaniać na zimę.  Po przemarznięciu bardzo dobrze się regeneruje. Toleruje zanieczyszczenia powietrza.

Zastosowanie. Liście i kwiaty jadalne, gdy brakuje innego pożywienia. Kwiaty są używane w leczeniu chorób skóry. Drewno nie jest atakowane przez insekty. Wykorzystywane jest do wyrobu różnych przedmiotów, skrzynek, mebli, instrumentów muzycznych. Drewno przerabiane jest na węgiel drzewny.

Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Nasiona pochodzą ze Słowenii. 1000 nasion waży 0,25 g. Oprócz tego porcję około 100 nasion dostałem jako gratis przy okazji zakupu innych nasion 4 marca 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy o nazwie nasionka_ (szkółka w Przytoku). List z nasionami otrzymałem 10 marca 2008. Sadzonka została zamówiona 8 sierpnia 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy rosliny_swiata. Paczka z rośliną dotarła do Dębian 14 sierpnia 2008. Roślina ta wymarzła zimą 2009/10. Kolejna roślina została przysłana 3 lipca 2014 ze szkółki w Zawadzie Nowej. Roślina ta została posadzona do gruntu 9 lipca 2014 naprzeciw południowej ściany środkowej części dworu. Długo tam nie porosła, bo we wrześniu 2014 została zniszczona przez człowieka z kosą spalinową.



 
Rozmnażanie. Nasiona nie wymagają stratyfikacji. Nasiona siać do inspektu. Rozsypać po wierzchu ziemi, przykryć delikatnie próchniczą glebą. Wymagają światła do wschodzenia. Dbać, by siewki nie przeschły. Siewki początkowo rosną wolno, później znacznie szybciej. Należy je pikować do doniczek. Przez pierwszą zimę należy przechować je pod dachem, a na stałe miejsce wysadzać późną wiosną lub wczesnym latem, gdy minie ryzyko późnych przymrozków. Paulownie można rozmnażać poprzez sadzonki półzdrewniałe, pobierane w lipcu i sierpniu, długości 5-8 cm, razem z piętką. Należy zimować je w zimnym inspekcie i wysadzać późną wiosną. Można też rozmnażać z korzenia, wycinając 4-centymetrowe odcinki w grudniu.






Kolejne dwa zdjęcia zrobione zostały 15 listopada 2016 w ogrodzie botanicznym w Glasgow w Szkocji.








Kolejne cztery zdjęcia zrobione zostały 22 maja 2016 w ogrodzie botanicznym w Kijowie im. O.V. Fomina.







Pięć kolejnych zdjęć zostało zrobionych 26 marca 2017 w ogrodzie botanicznym w Höxter, w Nadrenii Północnej-Westfalii.