Palecznik chiński, palecznik Fargesa
Decaisnea insignis (Griff.) Hook.f. & Thomson, Decaisnea fargesii Franch.


Data modyfikacji: 11 stycznia 2017


 
Występowanie. Gatunek monotypowy, pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Występuje w północno-wschodnich Indiach, Birmie, Nepalu, Bhutanie i Chinach.

Opis. Palecznik chiński ma luźny pokrój i grube, wzniesione, proste pędy, w dolnej części ogołocone z liści. Na naturalnych stanowiskach w Chinach osiąga 5 m wysokości, a uprawiany w Polsce do 3 m. Liście złożone, długości do 80 cm, nieparzystopierzaste, składają się z 13–25 listków o długości 6 do 15 cm długości. Listki jajowate, całobrzegie, ostro zakończone, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem niebieskawozielone. Jesienią liście przebarwiają się na żółty kolor. Kwitnie w czerwcu. Kwiaty bezpłatkowe, dzwonkowate, zielonkawożółte, zebrane są w długie, groniaste kwiatostany, ukazujące się na końcach pędów bocznych. Największą ozdobą palecznika chińskiego są bardzo dekoracyjne metaliczno-niebieskie owoce, które pojawiają się na krzewie we wrześniu i październiku. mają one wygląd mięsistych kiełbaskowatych torebek, długości do 15 cm. Są jadalne, ale bez wyraźnego smaku i zawierają dużo czarnych, twardych, płaskich nasion. Skórka owoców jest gorzkawa w smaku, a w uszkodzonych miejscach obficie wydziela biały, śluzowaty, lepki sok.

Uprawa. Opisy znalezione w literaurze mówią, że krzew nie jest w pełni odporny na silne mrozy. Powinien być chroniony przed mroźnymi wiatrami. Polecany jest do uprawy w zachodniej i środkowej Polsce. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Toleruje gleby zarówno kwaśne, jak i zasadowe. Nadaje się do uprawy w ogrodach i parkach miejskich.

Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Nasiona pochodzą z Chin. 1000 nasion waży 75 g. Przesyłkę z nasionami dostałem 25 marca. Czystość 77%. Roślina zamówiona 8 czerwca 2009 poprzez aukcje interneowe Allegro od sprzedawcy wiarogodny, a przysłana 17 czerwca. Do gruntu w pobliżu stawu została posadzona 28 czerwca 2009. Drugą porcję nasion dostałem 6 lutego 2013 z Ogrodu Botanicznego UJ z Krakowa. Wysiane zostały 9 lutego 2013 do doniczki  i wystawione do stratyfikacji. Latem pojawiły się siewki. Kolejna porcja nasion została wysiana do doniczki 3 stycznia 2015 roku. Doniczka została wstawona do zimnej piwnicy do stratyfikacji i wiosną wyniesiona na zewnątrz. Nasiona były świeże i szybko wzeszły.

Pierwszy mój egzemplarz palecznika bardzo mroźną i długą zimę 2009/10 przetrwał bez najmniejszych uszkodzeń. Pod koniec kwietnia zaczął wypuszczać młode listki. Kolejne zimy też nie uczyniły mu żadnej krzywdy.

 
Rozmnażanie. Nasiona należy stratyfikować rok w temperaturze 5°C. Poradnik Florpak zaleca stratyfikację 4-6 miesięcy. Siać w marcu-kwietniu do skrzynek lub od razu do doniczek w szklarni. Siewki rosną szybko. Młode rośliny są wrażliwe na mróz. Żywotność nasion 77%.