Ostrokrzew okółkowy
Ilex verticillata (L.) A. Gray
Ang.: American Winterberry


Data modyfikacji: 2 marca 2017

Występowanie. Naturalne stanowiska tego gatunku znajdują się we wschodniej części Ameryki Północnej, od Nowej Funlandii na północy do Alabamy na południu, na zachód do Ontario i Minnesoty. Spotkać można go zarówno na mokradłach jak i na piaszczystych wydmach czy obszarach trawiastych.

Opis. Ostrokrzew okółkowy rośnie w formie dużego krzewu lub niewielkiego drzewka. Pokrój wzniesiony i zaokrąglona korona. Dorasta do 4 m wysokości, roczny przyrost 20-50 cm. Liście sezonowe, skrętoległe, lancetowate do jajowatych, długości 2,5-10 cm, szerokości 1,5-5 cm, brzeg piłkowany, wierzchołek zaostrzony, od spodu lekko owłosione. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty drobne, białawozielonkawe, o 4-7 płatkach, zebrane w niewielkie pęczki w kątach liści na pędach jednorocznych. Kwiaty żeńskie w pęczkach po 3-5, kwiaty męskie w pęczkach bardziej liczne. Owoce okrągłe, jaskrawoczerwone, średnicy około 1 cm, z kilkoma pestkami w środku, osadzone w gęstych skupieniach na krótkich szypułkach. Owoce bardzo ozdobne, utrzymują się na krzewie przez całą zimę, zdobią krzew długo po opadnięciu liści.

Uprawa. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Wymaga gleby wilgotnej, próchnicznej, lekko kwaśnej. Nadaje się do nasadzeń grupowych, do formowania bonsai. Gałązki z owocami używane są w bukieciarstwie.

Rozmnażanie. Nasiona należy moczyć w wodzie przez 24 godziny i stratyfikować 2-3 miesiące w temperaturze około 5ºC. Siać w kwietniu do gruntu lub w dowolnym innym terminie, o ile będzie zapewniona optymalna temperatura.

Dębiany. Kilka owoców pochodzi z arboretum w Kudypach (15 września 2008). Porcję nasion (20 szt.) zamówiłem 14 lutego 2009 poprzez aukcje internetowe Allegro (adrian_mt), firma "Liriodendron" z Grudziądza. Nasiona zostały przysłane 19 lutego 2008. Następna porcja nasion 10 g została zamówiona 10 listopada 2009 w firmie Florpak, a przysłana 16 lutego 2010. Nasiona pochodzą z USA. Następna porcja nasion pochodzi z Arboretum SGGW w Rogowie. Zamówione zostały 30 grudnia 2014, a przysłane 22 stycznia 2015, porcja 98 wysuszonych owoców o wadze 6,6 g. Owoc zawiera 5 nasion. Nasiona zostały wysiane 22 lutego 2015 do doniczki i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na początku maja doniczka została wystawiona do ogrodu, a jesienią schowana z powrotem w piwnicy. Siewki pojawiły się wiosną 2016.