Mydleniec (roztrzeplin) wiechowaty
Koelreuteria paniculata Laxm.
Ang.: Golden Rain Tree


Data modyfikacji: 27 marca 2018

  Występowanie. Mydleniec wiechowaty spotykany jest na naturalnych stanowiskach w północnych Chinach, Japonii i Korei.

Opis. Rośnie w postaci niewielkiego, rozłożystego drzewa o kulistej koronie. Osiąga wysokość do 10 m i średnicę korony do 6 m. Liście zielone, pojedynczo pierzaste, opadające na zimę, długości do 35 cm. Jesienią zmieniają kolor na żółty i pomarańczowo-czerwony. Póżnym latem tworzy wiechy o długości do 50 cm, złożone z drobnych, żółtych, miododajnych  kwiatów. Owoce mają barwę brązoworóżową, przypominają chińskie lampiony.

Uprawa. Mydleniec wiechowaty posiada niewielkie wymagania glebowe i wilgotnościowe. Preferuje stanowiska suche i ciepłe. Zimy w warunkach naszego kraju znosi całkiem nieźle, polecany jest jednak do uprawy na obszarach o łagodniejszych zimach (strefy 7A-9B USDA). Dość wcześnie rozpoczyna wegetację i może być uszkadzany w młodości przez spóźnione przymrozki wiosenne. Bardzo dobrze regeneruje uszkodzenia mrozowe i spowodowane przez przymrozki. Mimo przemarzania nasiona mydleńca w Polsce dojrzewają. Nadaje się do pojedynczych nasadzeń w większych ogrodach i parkach. Duże drzewo można zobaczyć w ogrodzie botanicznym UJ w Krakowie.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (Cattley) 1 listopada 2007. Przesyłka z rośliną dotarła 16 listopada 2007. Sadzonka już bez liści, w doniczce, wysokości około 20 cm. Dwie zimy spędziła w doniczce. Do gruntu w pobliżu bramy została posadzona 5 czerwca 2010. Trzy inne roślinki, samosiewy, przywiozłem z ogrodu botanicznego w Krakowie. Wygrzebane zostały 3 sierpnia 2012 ze sterty kompostowej na zapleczu ogrodu. Porcja nasion z własnego drzewka została wysiana do doniczki 8 lutego 2015 i wstawiona do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Wiosną doniczka została wystawiona do ogrodu i wkrótce pojawił się las siewek.





















































Cztery kolejne zdjęcia zostały zrobione 30 listopada 2016 w Pekinie, w parku zoo Pheasant Garden.





Nasiona mydleńca w Chinach są zjadane przez ptaki.



Cztery kolejne zdjęcia zostały zrobione 25 sierpnia 2017 w ogrodzie botanicznym w Tbilisi w Gruzji. Jest to dość popularny gatunek ozdobny w cieplejszych regionach Europy i Azji.





 
Cztery kolejne zdjęcia zostały zrobione 1 listopada  2017 w ogrodzie botanicznym w Pekinie.