Moszenki pośrednie
Colutea x media Willd.


Data modyfikacji: 9 stycznia 2012


  Roślina zamówiona 8 czerwca 2009 poprzez aukcje interneowe Allegro od sprzedawcy wiarogodny, a przysłana 17 czerwca. Do gruntu została posadzona 28 czerwca. Po dwóch tygodniach straciła liście i nowe już się nie pojawiły. Drugi egzemplarz otrzymałem 20 sierpnia 2009, a posadziłem w miejsce uschniętego 28 marca 2010. Też długo  nie przetrwał. Trochę nasion dostałem 3 sierpnia 2012 z ogrodu botanicznego UJ w Krakowie. Wysiałem je do doniczki 31 grudnia 2012, a po tygodniu pojawiły się już pierwsze roślinki.

Pochodzenie: Jest to mieszaniec moszenek południowych i wschodnich (C. arborescens x C. orientalis). Z wyglądu bardziej przypomina moszenki południowe. Występuje w Europie, Azji, i Afryce. Roślinę można zobaczyć w ogrodzie botanicznym UJ w Krakowie.

Opis: Moszenki południowe osiągają wysokość 3 m i szerokość 2 m. Liście sezonowe, pierzasto złożone, 11-13 listkowe, jasnozielone lub niebieskawozielone. Obficie kwinie w maju i czerwcu, a pojedyncze kwiaty na krzewie można zobaczyć aż do jesieni. Kwiaty motylkowate, żółtawe, zebrane w grona, osadzone w kątach liści. Pędy nagie, kanciaste, z bliznami po liściach. Owoce dekoracyjne w postaci rozdętych, pergaminowych torebek, długości 6-7 cm, półotwartych na czubku, silnie zaczerwienionych. W torebce nasiona - okrągławe, spłaszczone, czarne, trujące. Torebki bardzo długo pozostają na krzewie.

Uprawa: Gatunek mało wymagający. Preferuje gleby suche, lekkie, przepuszczalne, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Dość odporny na mrozy (strefy 6A-8B USDA). Jeśli zmarznie podczas surowych zim, szybko regeneruje koronę. Wymaga ciepłych, słonecznych stanowisk. Jest to roślina miododajna, odporna na zanieczyszczenia powietrza.