Moszenki południowe
Colutea arborescens L.


Data modyfikacji: 11 stycznia 2017


 
Nasiona zebrane w Kudypach 13 września 2007. Jest to luźny krzew do 4 m wysokości. Kwiaty żółto-czerwone, są na krzewie w maju i czerwcu. Liście złożone są z 9-13 jasnozielonych listków. Oryginalne torebki nasienne, od których prawdopodobnie pochodzi nazwa krzewu. Krzew odporny na mróz.

Nasiona należy moczyć w wodzie przez 3 godziny i nastepnie siać w maju wprost do gruntu, do wilgotnej gleby. Siewki rosną szybko, po roku osiągają 60-80 cm wysokości. Waga 1000 nasion 1 g.

Zdjęcia na tej stronie zostały zrobione 25 września 2007 w arboretum w Kudypach. Krzew jak widać zakwitł powtórnie. Są na nim zarówno torebki nasienne jak i kwiaty.

Kolejne nasiona pochodzą z arboretum w Rogowie (21 sierpnia 2014).


 
Pierwszą próbę siewu nasion moszenek południowych zrobiłem 23 października 2007. Siedem nasion zostało wrzuconych do ziemi torfowej w doniczce i zakrytych folią, aby ziemia nie wysychała. Pierwsze nasiono wykiełkowało po tygodniu.


 
Do 6 grudnia wzeszło 6 nasion. Jednak po miesiącu straciłem kilka siewek i pozostały tylko dwie. Doniczka stała na parapecie w temperaturze 16-18 stopni. Cały czas było za mało światła. Nie dość, że nie było słońca, to jeszcze okno na parterze wychodziło na mroczną ulicę. Po niecałych dwóch latach od wysiania nasion roślina już zakwitła.
Zdjęcie poniżej zostało zrobione 15 listopada 2015 w ogrodzie botanicznym w Oxfordzie.