Milin amerykański
Campsis radicans (L.) Seem.


Data modyfikacji: 19 lutego 2018


 
Opis. Milin amerykański jest pnączem dorastającym do 10 m wysokości. Roczny przyrost wynosi 40 cm. Pędy grube, sztywne, częściowo owijające się wokół podpory. Kwiaty duże, do 8 cm długości, trąbkowate, pomarańczowe, zebrane w pęczki. Kwitnie od lipca do września.

Uprawa. Wymaga miejsc ciepłych i słonecznych, np. na południowych lub zachodnich ścianach. Gleba powinna być żyzna. Na zimę należy okryć nasadę młodych roślin.Rozmnażanie. Nasiona moczyć w wodzie 24 godziny. Stratyfikować w temperaturze 5°C przez 40 dni. Siać po stratyfikacji.

Dębiany. Nasiona (15 szt.) zostały zamówione 4 marca 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy o nazwie nasionka_ (szkółka w Przytoku). List z nasionami dostałem 10 marca. Odrost korzeniowy od rośliny rosnącej w Krośnie dostałem w 2014 roku, a w styczniu 2016 owoce. Nasiona zostały wysiane do doniczki 24 stycznia 2016 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na początku maja doniczka została wystawiona do ogrodu. Latem pojawiły się siewki.Dziewięć kolejnych zdjęć zostało zrobionych 15 sierpnia 2015 w prywatnym ogrodzie w Krośnie.


Zdjęcie poniżej zostało zrobione 12 września 2015 w Ogrodzie Botanicznym w Koszycach w Słowacji.


Trzy kolejne zdjęcia zostały zrobione 14 listopada 2015 w ogrodzie botaniczny w Oxfordzie w Anglii.
Kolejnych trzynaście zdjęć zostało zrobionych 3 września 2017 w Gruzji, w ogrodzie botanicznym w Zugdidi, który jest filią ogrodu botanicznego w Tbilisi. Ogród ten jest w rzeczywistości starym, zaniedbanym przypałacowym parkiem, położonym obok pałacu Dadiani. Można spotkać tam w kilku miejscach miliny amerykańskie, szczelnie oplatające dość duże drzewa.