Magnolia parasolowata
Magnolia tripetala (L.) L.


Data modyfikacji: 8 stycznia 2018


 
Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują się w południowo-wschodnich rejonach Ameryki Północnej.

Opis. Jest to duży krzew lub niewielkie drzewo dorastające u nas do 5-8 m wysokości. Posiada oryginalne liście, niespotykane u innych magnolii bardzo duże, długości 25-60 cm. Kwiaty również bardzo duże - największe wśród wszystkich magnolii - średnicy do 25 cm, białe, z purpurowymi pręcikami. Kwitnie w czerwcu-lipcu. Owocostany duże, długości do 10 cm, bardzo okazałe, ciężkie, dojrzewające barwy od ciemnoróżowej do ciemnoczerwonej, bardzo atrakcyjne.

Uprawa. Magnolia ta dobrze rośnie w miejscach zacienionych, na glebach żyznych, wilgotnych, słabo kwaśnych. Jest wytrzymała na niskie temperatury, może przemarzać jedynie podczas bardzo surowych zim. Sadzić należy ją w miejscach zacisznych i osłoniętych. Bardzo oryginalna magnolia ze względu na wyjątkowo duże liście i kwiaty, a także okazałe, jaskrawo zabarwione owocostany.

Dębiany. Sadzonkę tej magnolii zamówiłem 18 lutego 2008 poprzez aukcje Allegro od użytkownika o nazwie garden_centre. Przesyłka z sadzonką dotarła 29 marca. Niestety, jak wiele innych sadzonek od tego sprzedawcy i ta magnolia nie rozpoczęła wegetacji na wiosnę, wyschła. W miejsce uschniętej dostałem następną rok później, 25 marca 2009. Druga sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (szymonp20) 5 września 2008. Przesyłkę z rośliną dostałem 11 września 2008. Kolejna roślinka przysłana została 28 kwietnia 2014 przez sprzedawcę Allegro koniarzradoslaw. Jeszcze jedna roślina została zamówiona 19 marca 2015 w Szkółkce Drzew i Krzewów Ozdobnych Ciekaweiglaki w Królowym Moście. Przysłana została 26 marca 2015.


 

 



 
Nasiona (5 szt.) pochodzą z aukcji internetowych Allegro (sklep_kroton) z dnia 6 lutego 2008. Przysłane zostały 13 lutego. Nasiona należy moczyć w wodzie przez 24 godziny. Stratyfikować w kwaśnym torfie wymieszanym z piaskiem przez 60-90 dni w temperaturze 1-3°C. Siać do skrzynek w szklarni lub do inspektu w lekko kwaśne podłoże. Siewki pikować do doniczek.

Porcję nasion dostałem z Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie.









Dziesięć kolejnych zdjęć zostało zrobionych 21 października 2017 w Kijowie w ogrodzie botanicznym  im. M.M. Griszko.