Mącznica lekarska
Arctostaphylos uva-ursi Spreng.


Data modyfikacji: 15 czerwca 2018

Występowanie. Sterefa arktyczna i umiarkowana półkuli północnej. W Polsce mącznica jest rzadko spotykana i jest pod ochroną.

Opis. Jest to niski, płożący się krzew. Pędy osiągają długość 1m. Liście są skórzaste, ciemnozielone. Kwiaty zebrane są w grona, białe lub blado różowe. Owocem jest czerwona, błyszcząca mączysta pestkojagoda.

Uprawa. Mącznica wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego. Gleba powinna być piaszczysta i kwaśna lub świeża torfowa ziemia wrzosowa. Roślina odporna na mróz.

Zastosowanie. Mącznica ma duże zastosowanie w lecznictwie jako lek przeciw chorobom układu moczowego.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została 28 kwietnia 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro (stokrotka-a). Roślinka została przysłana 7 maja 2008 i posadzona pod sosną zwyczajną naprzeciw okna od kuchni. Druga została znaleziona 4 listopada 2011 w PUDIZie w Olsztynie i posadzona następnego dnia obok tej pierwszej. Po kilku latach roślinki zostały zamęczne przez panoszący się w tym miejscu podagrycznik. Nasiona zostały kupione z Florpaku. Przesyłka z nasionami dotarła 10 lutego 2016 (600 nasion, 10 g). Nasiona zostały wysiane do doniczki 13 lutego 2016 po uprzednim moczeniu w wodzie przez dobę i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na początku maja doniczka została wystawiona do ogrodu w ocienione miejsce, a jesienią schowana z powrotem do piwnicy. Pierwsze siewki pojawiły się w kwietniu 2017. Jedna siewka została wysadzona do gruntu 4 czerwca 2018. Rośnie na wrzosowisku, po zachodniej stronie plastrów.