Lipa srebrzysta, lipa węgierska
Tilia tomentosa Moench., Tilia argentea DC., Tilia alba Aiton. non K.Koch.


Data modyfikacji: 13 października 2013

 
Występowanie. Lipa srebrzysta pochodzi z południowo-wschodniej części Europy.

Opis. Osiąga wysokość do 30 m, pokrój stożkowaty. Liście sezonowe, skrętoległe, karbowane, sercowate, brzeg blaszki liściowej ząbkowany. Owocem są niełupki. Kwiaty obupłciowe, zapylane przez owady, pachnące. Liście są jadalne i suszone są stosowane jako przyprawa. Z kwiatów można robić herbatkę.

Uprawa. Drzewo odporne jest na zanieczyszczenia. Nadaje się do sadzenia w parkach, jako soliter. Odporne na mróz do 6 strefy USDA, może więc rosnąć na terenie prawie całego kraju. Toleruje gleby od piaszczystych po gliniaste, powinny być jednak dobrze zdrenowane. Odczyn gleby od alkalicznego po lekko kwaśny. Drzewo toleruje gleby od suchych po wilgotne, ale na bardzo suchych i na bardzo mokrych słabo rośnie. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Dość odporna na uszkodzenia korzeni. Lipa srebrzysta dobrze znosi przesadzanie i nawet drzewa do wysokości 5 m mogą być przesadzane.

Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Przesyłka z nasionami dotarła 25 marca. Nasiona pochodzą z Węgier. 1000 nasion waży 80 g. Żywotność 60%. Sadzonkę zamówiłem 25 lutego 2009 od sprzedawcy Allegro slaniel (Gospodarstwo szkółkarsko-pasieczne Anielowo). Drzewko z gołym korzeniem zostało przysłane 18 marca. Do gruntu zostało posadzone 3 lipca 2010. Rośnie w pobliżu większego stawu, na wschodnim brzegu.
























Dużo lip srebrzystych widziałem w Rumunii. Jest to drzewo dość często sadzone w zieleni miejskiej. W Iasi, w centrum miasta , najstarsze, pomnikowe drzewo to właśnie lipa srebrzysta.