Leszczynowiec kłosowy
Corylopsis spicata Siebold & Zucc.
Ang.: Spike winter hazel


Data modyfikacji: 3 kwietnia 2017


 
Występowanie. Krzew pochodzi z Japonii, z wyspy Sikoku. Można zobaczyć go też w ogrodzie botanicznym w Oxfordzie w Anglii.

Opis. Krzew wysokości do 2 m i szerokości do 2,5 m. Pochodzi z Japonii. Liście sezonowe. Kwitnie w marcu i kwietniu. Kwiaty żółte, pachnące.

Uprawa. Lubi kwaśną, wilgotną i przepuszczalną glebę, tak jak różaneczniki i borówki wysokie. Glebę o odczynie obojętnym też toleruje. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Dobrze rośnie, gdy jest chronione przed ostrym, południowym słońcem. Odporność na mróz  - strefy 5-8 USDA.

Rozmnażanie. Nasiona przed zbiorem powinny wyschnąć na krzewie. Najlepiej wysiać je do inspektu jesienią bezpośrednio po zbiorze. Wysuszone, przechowywane nasiona powinny być przed siewem stratyfikowane. Roślinę można rozmnażać poprzez półzdrewniałe sadzonki.

Dębiany. Sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 25 czerwca 2009. Do gruntu w sadzie została posadzona 7 sierpnia 2010. Ostrą zimę 2009/10 w Dębianach roślinka przetrwała bez uszkodzeń. Kolejne zimy też roślinie nie zaszkodziły. Nasiona pochodzą z Arboretum SGGW w Rogowie. Zamówione zostały 3 stycznia 2016, a przysłane 8 stycznia 2016, porcja 5,1 g, 280 nasion. Wysiane zostały do doniczki 16 stycznia 2016 po uprzednim moczeniu w wodzie przez dobę i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na początku maja zostały wystawione na zewnątrz i po kilku dniach pojawiły się pierwsze siewki.

Kolejnych pięć zdjęć zostało zrobionych 15 listopada 2015 w ogrodzie botanicznym w Oxfordzie.
Kolejne trzy zdjęcia zostały zrobione 26 marca 2017 w ogrodzie botanicznym w Höxter, Niemcy.