Klon strzępiastokory, cynamonowy
Acer griseum Pax.


Data modyfikacji: 7 lutego 2019

  Występowanie. Ojczyzną klonu strzępiastokorego są Chiny. W Polsce jest jeszcze bardzo rzadki, znany głównie z kolekcji dendrologicznych i ogrodów amatorów roślin.

Opis. Rośnie w postaci krzewu lub niskiego drzewa i osiąga wysokość 8-10 m i średnicę korony 6 m. Rośnie dość wolno w porównaniu z innymi klonami. Liście są trójklapowe, a środkowy jest najdłuższy i osiąga do 10 cm długości. Młode pędy są czerwono zabarwione, pokryte delikatnymi włoskami. Klony te wytwarzają duże nasiona w postaci skrzydlaków. Jednak niewiele z tych nasion kiełkuje. Jesienią klon strzępiastokory ma bardzo atrakcyjne przebarwienie. Szczególnie duże drzewa są bardzo dekoracyjnie. Główną ozdobą ich jest niezwykła kora, złuszczająca się całymi płatami, u starszych egzemplarzy pozawijana w fantazyjne kształty i formy. Już u młodych 2-3 letnich drzewek można zaważyć tą charakterystyczną cechę. Klon ten jest dekoracyjny również w okresie zimowym.

Uprawa. W naszym klimacie zimuje bardzo dobrze. Szybko rośnie i jest bardzo odporny na warunki siedliskowe. Uprawa w gruncie jest możliwa na terenie całego kraju poza obszarami o najsurowszych zimach.



Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (Cattley) 1 listopada 2007. Przesyłka z rośliną dotarła 16 listopada. Sadzonka już bez liści, z gołym korzeniem, wysokości około 30 cm. Nie przetrzymała jednak w doniczce bardzo ostrej zimy 2009/10. Druga sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Zamówiona została 2 sierpnia 2010, a przysłana 12 sierpnia 2010. Porcję nasion wysiałem do doniczki 26 października 2013 i wstawiłem do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na wiosnę doniczka została wystawiona na zewnątrz i jesienią schowana ponownie do piwnicy. Pierwsze siewki zauważyłem 18 kwietnia 2015, czyli po 18 miesiącach od wysiania. Następna porcja nasion (7 g) została przysłana z arboetum SGGW w Rogowie 7 lutego 2019.








Kilka nasion dostałem 6 lutego 2013 w prezencie z Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie. Nasiona te wysiałem do doniczki 9 lutego 2013 i postawiłem do stratyfikacji. Wiosną wyniosłem doniczkę na zewnątrz. Kolejna porcja nasion pochodzi z Kudyp (8 października 2013).













Kolejnych dziewięć zdjęć zostało wykonanych 15 listopada 2015 w ogrodzie botanicznym w Oxfordzie, w Anglii












Kolejnych pięć zdjęć zostało zrobionych 17 grudnia 2016 w ogrodzie botanicznym we Freisingu, koło Monachium.