Klon srebrzysty
Acer saccharinum L.


Data modyfikacji: 9 stycznia 2018


 
Występowanie. Klon srebrzysty pochodzi z Ameryki Północnej.

Opis. Drzewo o sezonowych liściach. Zakwita bardzo wcześnie, jeszcze przed rozwojem liści. Stanowi przyjemny wiosenny akcent. Klon srebrzysty charakteryzuje się ładną szatą jesienną. Żółto przebarwione liście długo utrzymują się na drzewie.

Uprawa. Klon srebrzysty najlepiej rośnie na glebie żyznej i próchnicznej. Ma niewielkie wymagania glebowe. Dobrze rozwija się w otoczeniu innych drzew i krzewów, preferuje miejsce nasłonecznione. Nie znosi gleby mającej tendencje do zbrylania się ani nadmiernie przesychającej. Klon ten jest w pełni mrozoodporny. Klon srebrzysty jest doskonale przystosowany do naszego klimatu. Bardzo często sadzony jest jako drzewo uliczne, choć zupełnie nie nadaje się do tego celu. Źle się czuje na zbyt suchym i przeważnie zasolonym podłożu, natomiast w ogrodzie prezentuje się bardzo okazale. Dobrze znasi cięcie. Podobnie, jak inne klony nadaje się do formowania.

Dębiany. Po raz pierwszy zwróciłem uwagę na klon srebrzysty latem 2007. Zobaczyłem go w Olsztynie przy ul. Warszawskiej, na terenie jednostki wojskowej, naprzeciw stacji benzynowej. Tuż za ogrodzeniem jednostki rosną dwa takie drzewa. Wcześniej nie znałem tego drzewa. Na podstawie liścia zidentyfikowałem gatunek. Próbowałem znaleźć nasiona tego klonu pod drzewem, ale bezskutecznie. Udało mi się zobaczyć też te drzewa w Bartoszycach, przy ul. 11 Listopada, niedaleko dworca PKP. Sadzonkę zamówiłem poprzez aukcje internetowe Allegro (Cattley) 1 listopada 2007. Przesyłka z rośliną dotarła 16 listopada 2007. Do gruntu drzewko posadziłem 29 czerwca 2014. Rośnie na górce, w półncnej części wioski, w miejscu po spalonej stodole, na jej zachodnim krańcu. Podczas wizyty w Kijowie w dniach 19-22 maja 2014 znalazłem nasiona tego klonu na terenie kampusu i w ogrodzie botanicznym przy ul. Tarasa Szewczenko, obok stacji metra "Uniwersytet".
Cztery kolejne zdjęcia zostały zrobione 22 maja 2016 w ogrodzie botanicznym im. O.V. Fomina w Kijowie.Cztery kolejne zdjęcia zostały zrobione 21 października 2017 w Kijowie w ogrodzie botanicznym  im. M.M. Griszko.