Klon Davida
Acer davidii Franch. ssp. davidii


Data modyfikacji: 7 lutego 2019


 
Występowanie. Klon Davida w naturze rośnie w środkowych Chinach. Spotkać go można w górskich lasach i zaroślach.

Opis. Rośnie w formie drzewa o szerokostożkowej koronie i osiąga wysokość do 15 m. Liście sezonowe, zielone, jajowate, u nasady sercowate, brzeg liścia drobno piłkowany, z wierzchu lśniące, a od spodu brązowo owłosione. Jesienią liście przebarwiają się na kolor złotożółty. Kora zielona z biało-srebrzystymi prążkami, przypominająca skórę węża. Na starszych pniach kora jest ciemnobrązowa. Kwiaty w zwisających gronach do 10 cm długości, zielonkawożółte. Owocem są skrzydlaki niemal poziomo rozpostarte, długości do 3 cm, zielone, zmieniające barwę na czerwoną w miarę dojrzewania.

Uprawa. Najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu. Klon Dawida jest mrozoodporny, może rosnąć do strefy 5 USDA, zalecany jest jednak do cieplejszych regionów kraju. Odporny na suszę. Gleba najlepiej o odczynie obojętnym, żyzna, przepuszczalna.

Rozmnażanie. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu po ostatnich wiosennych przymrozkach. Należy przed tym moczyć je 12-24 godziny w wodzie. Siać na głębokość 6 mm. Nasiona można wcześniej stratyfikować przez 60-120 dni. Nasiona wymagają światła do wschodzenia. Wystarczająco duże siewki powinny być przepikowane do doniczek i wysadzane na stałe miejsce po 2-3 latach. Klon Davida można też rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe lub półzdrewniałe. Dendrona zaleca, aby nasiona moczyć w wodzie przez 24 godziny, stratyfikować przez 90 dni w temperaturze 5°C, następnie wysiewać do inspektu.

Dębiany. Porcja nasion 10 g została zamówiona 23 listopada 2008 w firmie Florpak. Nasiona pochodzą z Chin. Zostały przysłane 16 lutego 2009. Nie udało mi się uzyskać z nich żadnej siewki. Następna porcja nasion została zamówiona w Dendronie 11 stycznia 2011, a przysłane zostały 8 lutego 2011. Kraj pochodzenia: Chiny. Następna porcja (10,8 g) została przysłana z arboretum SGGW w Rogowie 7 lutego 2019.