Klon Bürgera
Acer buergerianum Miq.


Data modyfikacji: 25 maja 2015


  Występowanie. Pochodzi ze wschodnich rejonów Chin i Japonii. Występuje w strefie o łagodniejszym klimacie, szczególnie w rejonach podgórskich jako element lasów mieszanych.

Opis. Klon ten osiąga wysokość 8 m i szerokość korony 6 m. Jest drzewem o stożkowatej koronie. Jego kora ma początkowo barwę szarą, później, gdy zaczyna się łuszczyć, robi się pstrokata, szaro-brązowa. Drzewo to ma drobne, trójklapowe liście. Kształt liścia - podobnie jak u klona palmowego, może się nieco różnić - często jest to cecha osobnicza. Typowe, grube, trójklapowe liście wytwarzają w starszym wieku. Jest to jeden z najcenniejszych klonów, bardzo popularny w krajach azjatyckich. W Polsce jak na razie oferowany jest sporadycznie. Jesienią liście przebarwiają się na kolor szkarłatnoczerwony. Jest to jeden z najbardziej dekoracyjnych klonów pod względem szaty jesiennej.

Uprawa. Klon ten można posadzić w ogrodzie, należy jednak pamiętać, że pochodzi z rejonu, gdzie zimy sa krotsze i łagodniejsze - wymaga okrycia. Baza roślin IBRO podaje strefy mrozoodporności 5A-8B. Pozostawiony w formie naturalnej wyrasta na niewysokie, wielopniowe drzewko (3-4m). Przycinając można go uformować jako drzewo z jednym pniem. Lubi gleby średnio wilgotne i suche, lekkie, żyzne.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (Cattley) 1 listopada 2007. Przesyłka z rośliną dotarła 16 listopada 2007. Do gruntu drzewko zostało posadzone 10 maja 2014. Rośnie naprzeciw budynku gospodarczego, koło rowka z wodą, obok olszy sercowatej. Klon przez kilka lat siedział w doniczce. Nie był okrywany na zimę. Trochę cierpiał od mrozu i czasem trzeba było wycinać przemarznięte gałązki.