Kłęk kanadyjski
Gymnocladus dioicus (L.) K.Koch, Gymnoclaudus canadensis Lam.


Data modyfikacji: 2 kwietnia 2018


 
Występowanie. Kłęk kanadyjski pochodzi ze środkowej i wschodniej części Ameryki Północnej. Rośnie tam na żyznych i wilgotnych glebach. Tworzy wielogatunkowe lasy wraz z innymi gatunkami drzew liściastych. W Europie uprawiany jest od początku XVIII w. Spotykany jest w Polsce w starych parkach.

Opis. Jest to drzewo wolno rosnące. Posiada charakterystyczną, oryginalną luźno ugałęzioną koronę.

Uprawa. Drzewo wytrzymałe jest na niskie temperatury, mało wymagające w stosunku do gleby. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniastych i gliniasto-piaszczystych, dostatecznie wilgotnych. Nadaje się do dużych parków. Warto sadzić je pojedynczo w eksponowanych miejscach. Dobrze wygląda na dużych powierzchniach trawników, przed budynkami.

Rozmnażanie. Drzewo można rozmnażać z nasion lub przez odrosty korzeniowe.

Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Nasiona pochodzą z USA. Przesyłkę z pięcioma nasionami kłęku dostałem 25 marca. Niestety, nic z nich nie wyrosło. Prawdopodobnie jakieś gryzonie wygrzebały nasiona z doniczek. Kolejną porcję 10 g zamówiłem 23 listopada 2008. Nasiona zostały przysłane 16 lutego 2009. Następna porcja 20 g zamówiona w lutym 2009, przysłana została 25 marca. Do Dębian trafiły również dwie sadzonki z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłane zostały 26 lutego 2009 i 6 marca 2009. Nasiona przywiozłem z Kijowa, z ogrodu botanicznego im. M.M. Griszko (21 października 2017).



 
1000 nasion waży 1300 g. Nasiona przed wysiewem należy parzyć lub mechanicznie uszkodzić twardą okrywę i moczyć w wodzie aż napęcznieją. Zaleca się także moczenie nasion przed wysiewem kwasem siarkowym przez 1-2 godziny.

Pierwsze nasiono, moczone 2 godziny w stężonym kwasie siarkowym, wykiełkowało mi po 13 dniach w temperaturze 22°C. Skorupa nasion jest bardzo odporna. Kwas nie zrobił na niej żadnego wyraźnego śladu.