Kielichowiec plenny, kielichowiec bezwonny
Calycanthus fertilis Walter


Data modyfikacji: 10 lutego 2017

Synonimy. Calycanthus floridus L. var. laevigatus (Willd.) Torr. & A. Gray, Calycanthus glaucus.

Występowanie. Kielichowiec plenny pochodzi z Ameryki Pólnocnej.

Opis. Rośnie w formie krzewu o sezonowych liściach. Osiąga wysokość do 3 m i szerokość do 2 m. Kwitnie bardzo obficie. Kwiaty oryginalne, barwy ciemnowiśniowej. Owoce bardzo dekoracyjne, duże do 7 cm, bulwkowate. Kwiaty i liście osobliwie pachnące. Krzew rzadko spotykany w Polsce, głównie w kolekcjach dendrologicznych.

Uprawa. Miejsce dla niego powinno być słoneczne lub półcieniste, zaciszne i ciepłe, gleba żyzna o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Nie jest w pełni mrozoodporny. Zalecane strefy USDA 6-9.

Rozmnażanie. Krzew można rozmnażać z nasion, przez odrosty korzeniowe, sadzonki zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe. Sadzonki sporządzane latem rosną powo­li, przez zimę powinny pozostać w szklarni.

Dębiany. Nasiona pochodzą z arboretum w Kudypach (2 października 2008). Wyhodowana z nich roślina została posadzona 14 lipca 2012 w jarząbowej alejce, między jarząbem japońskim a jarząbem mącznym 'Magnifica'. Druga sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 22 sierpnia 2013 w doniczce P11. Posadzona została dwa dni później i rośnie w pobliżu pierwszej rośliny, po przeciwnej stronie ogrodzenia. Porcja nasion została zamówiona w Arboretum SGGW w Rogowie, która została przysłana 1 lutego 2017, 19 nasion o masie 3,2 g.








Nasiona należy moczyć w wodzie przez 24 godz. Stratyfikować w temp. 5°C przez 60-90 dni. Siać w marcu-kwietniu w szklarni lub ciepłym tunelu foliowym. Siewki są wrażliwe na mróz. Tak mówi internet. Moje doświadczenie jest nieco inne. Po wrzuceniu nasion do doniczki w grudniu, w temperaturze 22°C,  wzeszły po dwóch tygodniach. Niestety, o tej porze roku trzeba doświetlać rośliny światłem, które umożliwi ich wegetację. Nie może to być światło żarowe.