Kielichowiec chiński
Sinocalycanthus chinensis Cheng et S.Y. Chang


Data modyfikacji: 16 kwietnia 2017


 
Opis. Rośnie w formie krzewu o wysokości do 2–3 m. Ma rozłożysty pokrój i jasne pędy, a także duże, błyszczące, owalne liście długości około 15 cm. Kwiaty piękne, rozwijają się pod koniec czerwca i w lipcu. Są duże, dwukolorowe, o średnicy 7 cm, czarkowate, z dwoma okółkami płatków. Zewnętrzny, większy okółek utworzony jest przez 8–10 śnieżnobiałych, szerokich i zaokrąglonych płatków. Drugi, wewnętrzny - przez małe, żółte płatki, które otaczają słupek i pręciki.

Uprawa. Miejsce dla tego kielichowca powinno być zaciszne, słoneczne lub półcieniste, z żyzną, próchniczną i wilgotną glebą. Ze względu na urodę kwiatów powinien być sadzony blisko tarasów, czy drzwi wejściowych do domu.

Dębiany. Sadzonka pochodzi ze szkółki w Przytoku koło Zielonej Góry. Zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 października 2007, a przysłana została 5 października. Na stałe miejsce została wysadzona 24 lipca 2008. Lato było bardzo suche i upalne i mimo podlewania nie udało się utrzymać kielichowca przy życiu. Następna roślinka ze szkółki w Mściszewie koło Murowanej Gośliny została przysłana 26 maja 2009. Do gruntu została wysadzona 1 sierpnia 2009. Mroźną i długą zimę 2009/10 roślina przetrwała bez uszkodzeń mrozowych, ale straciła górną część z powodu głodnej sarny. Kolejna roślina została kupiona poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy Krolik84. Przysłana została 8 maja 2014. Jeszcze jedna została kupiona wysyłkowo ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Ciekaweiglaki w Królowym Moście. Przysłana została 26 marca 2015. Jednak okazało się, że nie był to kielichowiec chiński. Kolejna roślina została kupiona 21 lipca 2015 w Arboretum SGGW w Rogowie. Miała wysokość 160 cm. Jeszcze jedną, dużą roślinę, 120 cm wysokości, dostałem 27 marca 2017 w prezencie z Bukwałdu. Do gruntu została posadzona 9 kwietnia 2017. Rośnie przy drodze między większym stawem a sadem. Rośnie obok derenia rozłogowego 'Hedgerow's Gold' i jałowca łuskowego 'Blue Sweede'.