Kalina Judda
Viburnum × juddii


Data modyfikacji: 2 września 2016


 
Pochodzenie. Jest to mieszaniec V. carlesii × V. bitchiuense, uzyskany przez Williama H. Judda w Arnold Arboretum w 1920 roku.

Opis. Kalina Judda rośnie w formie niewielkiego, wolnorosnącego krzewu, dorastającego do wysokości 2 m. Pokrój krzewu okrągły, liście sezonowe. Kwiaty małe, silnie pachnące, białe z różowymi podbarwieniami. Zebrane są w kuliste baldachogrona o średnicy około 9 cm. Kwitnie w drugiej połowie wiosny. Krzew jest na tyle interesujący, że warto posadzić go w widocznym miejscu blisko domu.

Uprawa. Roślina odporna na mróz, strefy 4-8 USDA. Stanowisko powinno być słoneczne, ale roślina toleruje też stanowiska półcieniste. Gleba powinna być średnio wilgotna, przeciętna ogrodowa. Kwiaty po przekwitnięciu warto usuwać, ponieważ nie mają walorów ozdobnych.

Dębiany. Roślina zamówiona 23 kwietnia 2009 poprzez aukcje internetowe Allegro od użytkownika me-studio. Roślina wysokości 30 cm, z kilkoma kwiatkami, przysłana została 4 maja 2009. Do gruntu została posadzona 9 maja 2009. Rośnie przy pergoli ze zlewem.