Jodła algierska, jodła numidyjska
Abies numidica de Lannoy ex Carrière
Ang. Algerian Fir


Data modyfikacji: 15 czerwca 2014

Występowanie. Jodła algierska rośnie na stanowiskach słonecznych w Algierii w górach Babor i Talahor w rejonie Kabylii, na wysokości od 1300 do 2000 m.n.p.m.

Opis. W swoim naturalnym środowisku osiąga wysokość około 25 metrów i średnicę pnia do 1 m. Jest to drzewo wolno rosnące. Kwiaty żeńskie są w kolorze zielonożółtym. Szyszki są cylindryczne, długości 15-20 cm i średnicy 3,5-5,5 cm. Jodła algierska tworzy często mieszane zarośla z Quercus mirbecki, Cedrus atlantica , Taxus baccata, Ilex aquifolium i innymi gatunkami.

Uprawa. Jodła ta lubi glebę lekką, średnio żyzną, lekko kwaśną, dobrze zdrenowaną. Najlepsze jest dla niej stanowisko osłonięte od wiatrów, lekko ocienione, choć w pełnym słońcu też dobrze rośnie.

Rozmnażanie. Nasiona należy moczyć 24 godziny, a następnie wymieszać z piaskiem i trzymać w temperaturze 10-18°C przez 10 dni. Podkiełkowane nasiona siać w maju. Nasiona siane na sucho, bez wstępnego przygotowania, wolniej kiełkują. Siewki powinny być cieniowane i chronione przed wysychaniem.

Dębiany. Nasiona zostały kupione we Florpaku. Przysłane zostały 10 marca 2014. Pochodzą ze Słowenii. Kolejna została przysłana z Dendrony 24 marca 2014 (Słowenia, żywotność 40%, czystość 95%).