Jarząb Koehnego
Sorbus koehneana C.K. Schneid.


Data modyfikacji: 6 czerwca 2017

 
Występowanie. Jarząb ten pochodzi ze środkowych i północnych Chin. Nazywany też jarzębem syczuańskim lub perłowym. Rośnie tam w górskich lasach.

Opis. W miejscach jego występowania osiąga wysokość 5 m.W Polsce w uprawie dorasta do 2-3 m. Wzrost powolny, pokrój nieregularny, dość zwarty. Liście pierzaste, małe, ciemnozielone, od strony słonecznej z purpurowym nalotem. Jesienią przebarwiają się na purpurowo. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty białe, w podbaldachach. Owoce białe z ciemnymi działkami kielicha, dojrzewają we wrześniu i długo utrzymują się na gałązkach po opadnięciu liści. Krzew bardzo efektowny przez cały rok. Zimą zdobi go oryginalny pokrój i ciemnowiśniowobrązowa kora. Latem wzrok przyciągają zdrowe, ciemnozielone, koronkowe liście, jesienią pięknie białe owoce na tle purpurowych liści.

Uprawa. Dobrze rośnie na przeciętnej glebie ogrodowej, na słońcu lub w półcieniu. Całkowicie mrozoodporny. Ze względu na słaby wzrost przydatny do mniejszych ogrodów. Nie należy krzewu przycinać.Dębiany. Drzewko zostało kupione 1 lipca 2005 roku w Meraflor w Bartoszycach. W roku 2007 roślina szybko straciła liście, w środku lata i obawiałem się, że uschnie. Jednak wiosą 2008 roślina wróciła do życia. Druga roślina została kupiona 3 czerwca 2017 w Arboretum SGGW w Rogowie. Miała wysokość 155 cm.