Grab sercowaty
Carpinus cordata, Distegocarpus cordata, Carpinus erosa Blume, Ostrya mandsurica Budischtschew ex Trautv


Data modyfikacji: 30 sierpnia 2015


 
Występowanie. Grab sercowaty pochodzi ze wschodniej Azji. Spotkać go można na rosyjskim Dalekim Wschodzie w regionie Primorie, w Chinach, Japonii i Korei. Rośnie tam w lasach na wilgotnych zboczach górskich na wysokości 200-2500 m.n.p.m.

Opis. Jest to drzewo o liściach sezonowych, wolno rosnące, osiąga wysokość do 15 m. Kwitnie w kwietniu, a nasiona osiągają dojrzałość w listopadzie. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, ale też trafiają się obupłciowe na tym samym drzewie. Zapylane są przez wiatr. Drewno twarde, wykorzystywane do wyrobu mebli, sprzętów gospodarskich, nadaje się do toczenia.

Uprawa. Rodzaj i odczyn gleby dowolny, powinna być jednak wilgotna. Może rosnąć nawet na bardzo alkalicznych glebach. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Drzewo o ładnej sylwetce, nadaje się do sadzenia w parkach.

Rozmnażanie. Nasiona powinny być wysiane bezpośrednio po ich zebraniu. Wschodzą dobrze, ale mogą w ziemi przelegiwać do 18 miesięcy. Gdy wysiewane są świeżo zebrane nasiona, to wschodzą zwykle na wiosnę. Na stałe miejsce wysadzać dwuletnie rośliny. Można z nasionami postępować też w inny sposób. Należy poddać je stratyfikacji, najpierw ciepłej 4-tygodniowej, a następnie chłodnej 12-tygodniowej, po czym wysiać do zimnego inspektu. Gdy siewki są wystarczająco duże, powinny być przepikowane do oddzielnych doniczek i umieszczone w zimnym inspekcie. Na stałe miejsce wysadzać, gdy osiągną co najmniej 15 cm wyskości.

Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 23 listopada 2008. Nasiona zostały przysłane 16 lutego 2009. Druga porcja nasion została zamówiona 10 listopada 2009, a przysłana 16 lutego 2010. Nasiona pochodzą z Chin. Żywotność nasion 56%. Roślina została kupiona w Szkółce Konieczko z Gogolina. Przysłana została 22 maja 2015. Roślina szczepiona, wysokości 122 cm. Do gruntu została posadzona 29 sierpnia 2015. Rośnie na skraju parku, w pobliżu odstojników, przy nowszej części dworu, obok grabu Henry'ego, odm. jednoząbkowej.